NaStyku.pl

Świadek koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu

Kilkadziesiąt godzin rozmów, setki przejechanych kilometrów, tysiące przeczytanych stron akt i niejedna brutalna tajemnica, w efekcie wywiad ze świadkiem koronnym w sprawie gangu króla spirytusu.
Świadek Koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu
Świadek Koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu

15 maja, nakładem Wydawnictwa Harde ukaże się wywiad dziennikarzy kryminalnych, Zuzanny i Patryka Szulców, z jednym z najbardziej tajemniczych świadków koronnych w Polsce. W książce "Świadek Koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu" autorzy przedstawiają losy jednej z najbardziej krwawych organizacji przestępczych w naszym kraju, czyli gangu Carringtona, znanego również jako król spirytusu. Książka Zuzanny i Patryka Szulców to nie tylko historia liczonych w setkach milionów złotych brudnych interesów czy kilkudziesięciu niewyjaśnionych morderstw, ale również opowieść o narodzinach polskiej mafii.

Koniec lat 90. zapamiętamy jako czas rozkwitu i bezkarności polskich organizacji przestępczych, które przez wiele miesięcy gościły na pierwszych stronach gazet. Myli się jednak ten, kto kojarzy polską mafię jedynie z Wołominem i Pruszkowem. Myli się również ten, kto uważa, że kwestia przemytu dotyczy tylko i wyłącznie wschodniej granicy naszego kraju. Tymczasem to na zachodzie, w małym, położonym przy granicy z Niemcami Zgorzelcu rozegrała się jedna z najkrwawszych wojen gangów w historii Polski. Okrzyknięty przez media "wojną zgorzelecką" konflikt gangów, w zaledwie kilkanaście miesięcy pochłonął kilkadziesiąt ludzkich istnień. Wielu z zabójstw do dzisiaj nie wyjaśniono. Większość z nich przypisuje się tak zwanemu gangowi Carringtona, specjalizującego się w przemycie spirytusu, ale nie wzbraniającego się również przed napadami, kradzieżami i zabójstwami na zlecenie. O skali jego działalności świadczy fakt, że w zaledwie rok, jak się szacuje, przemycił z Niemiec do Polski ponad 2 miliony litrów spirytusu, na których skarb państwa stracił blisko 150 milionów złotych. Carrington w obronie interesów nie wahał się zabijać konkurentów, ale przeżył też trzy zamachy na swoje życie.

Dziennikarze kryminalni, Zuzanna i Patryk Szulcowie, w swojej książce rozmawiają z jedną z najważniejszych postaci gangu Carringtona, która dla ratowania życia postanowiła zostać świadkiem koronnym. Do dzisiaj, w obawie przed zemstą dawnych szefów, żyje w ukryciu, pod ochroną policji. "Świadek koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu" jest opowieścią o korupcji, przemycie, zamachach bombowych i morderstwach, ale także dokładnym i fascynującym portretem psychologicznym wielu polskich gangsterów. To także opowieść o świecie, w jakim się urodzili i jaki ich stworzył. Książka "Świadek koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu" stanowi jedną z najlepszych "map drogowych" po mniej znanej części polskiego świata przestępczego.

Dziennikarze kryminalni Zuzanna i Patryk Szulcowie są ekspertami w dziedzinie polskiej przestępczości zorganizowanej. Patryk Szulc współpracował między innymi z Dziennikiem Łódzkim, portalem naszemiasto.pl czy Gazetą Wyborczą. Obecnie jest redaktorem naczelnym magazynu Reporter i twórcą youtubowego kanału "Mafia to nie tylko Pruszków".

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zmodernizowane drogi wojewódzkie w powiecie zgorzeleckim / fot. UMWD

Dwie wojewódzkie drogi wyremontowane

Na granicy
piątek, 13 września 2019, 16:28
Zakończył się projekt modernizacji dwóch dróg wojewódzkich w powiecie zgorzeleckim. Warta w sumie ponad 10 milionów euro inwestycja ma usprawnić ruch graniczny w okolicy.

Zobacz również