NaStyku.pl

20 LAT RAZEM W UE! – świętowanie w Zgorzelcu i Gӧrlitz

Z okazji okrągłego jubileuszu wstąpienia przez Polskę do UE miasta Zgorzelec i Gӧrlitz opracowały i realizują wspólny polsko-niemiecki projekt „20 LAT RAZEM W UE!”.
fot. Organizator
fot. Organizator

W jego programie znajdziecie wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, które partnerzy projektowi, Gmina Miejska Zgorzelec i spółka miejska Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH,  zaplanowali na maj, czerwiec i grudzień. I choć program szczegółowy jest jeszcze w opracowaniu, to już sam program ramowy (patrz niżej) zachęca do śledzenia strony urzędu miasta, gdzie niebawem pojawią się szczegółowe informacje.

Europejska Majówka / Europa-Maifest

1 maja – Piknik rodzinny na skwerze im. ks. J. Popiełuszki, czyli: teatr kulinarny, koncert muzyczny dla dzieci, przedstawienie teatralne, zlot zabytkowych samochodów, animacje dla dzieci, stoiska wystawiennicze z produktami regionalnymi i jubileuszowy tort.

Oficjalne uroczystości rocznicowe w Miejskim Domu Kultury, czyli: wykład gościa specjalnego oraz otwarcie wystawy.

2 maja: warsztaty dla dzieci, połączone z pokazami polskich i niemieckich filmów i bajek w Miejskim Domu Kultury.

3 maja: Festyn Europejski w Parku Nadnyskim, czyli: koncerty, gra terenowa, warsztaty survivalowe, plener malarski, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty z budowy konstrukcji pływających; degustacja regionalnych potraw, ognisko, a na zakończenie pokaz laserowy.

Street Art na pograniczu / Street Art in der Grenzregion

Na spotkania ze sztuką ulicy: teatrem, muzyką i spontaniczną zabawą na rzece organizatorzy zapraszają od czerwca, aż do końca wakacji, do zgorzeleckich parków: Błachańca, Paderewskiego i Nadnyskiego oraz na Przedmieście Nyskie. Początek 1 czerwca w parku im. A. Błachańca, gdzie najmłodsi mieszkańcy Zgorzelca i Gӧrlitz będą mogli obejrzeć widowisko teatralne z okazji Dnia Dziecka. Niedługo potem, w parku im. I. Paderewskiego  dwa wakacyjne popołudnia teatralne dla każdego, a na przełomie sierpnia i września, na zakończenie wakacji teatry uliczne w Parku Nadnyskim, spotkania z muzyką na Przedmieściu Nyskim oraz kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu „Spływ na Byle Czym Nysą Łużycką” z udziałem konstrukcji pływających stworzonych przez mieszkańców, w tym m.in. wybudowanych podczas trzeciego dnia Europejskiej Majówki.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Europa-Mieście Zgorzelec-Görlitz / Christkindelmarkt in der Europastadt Zgorzelec-Görlitz

Tradycyjne przedświąteczne wydarzenie w tym roku na trzy dni zagości także na polskim brzegu Nysy, na zgorzeleckim Przedmieściu Nyskim, skąd poprzez most Staromiejski i ulicę Nyską połączy się z Dolnym Rynkiem w Gӧrlitz. Na mieszkańców obu miast i turystów czekać będą stoiska kupców i rzemieślników z Polski i Saksonii, polskie i niemieckie przysmaki, świąteczne dekoracje, oryginalne wyroby rękodzielników, ale też występy chórów, prezentacje stowarzyszeń , wydarzenia kulturalne i artystyczne, w tym koncert Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów. Trzydniowe wydarzenie będzie okazją do spotkań, poznania obyczajów i tradycji sąsiada.

Projekt pn. „20 LAT RAZEM W UE!” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również