NaStyku.pl

Podróż w czasy średniowiecza z Muzeum Śląskim w Görlitz

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza w podróż w czasy średniowiecza. Dla zainteresowanych z Polski muzeum ma 10 bezpłatnych wejściówek.
Podróż w czasy średniowiecza z Muzeum Śląskim w Görlitz
Podróż w czasy średniowiecza z Muzeum Śląskim w Görlitz

4 kwietnia 2019, na kilka dni przed rocznicą słynnej bitwy z Mongołami na Legnickim Polu, Marcin Makuch wygłosi wykład na temat "Recepcja bitwy na Legnickim Polu". Pamięć o bitwie przetrwała przez następne wieki, kolejne pokolenia dodawały swoją opowieść i tak powstał mit bitwy legnickiej, w historii Śląska bodaj ważniejszy niż sama bitwa.

9 kwietnia 1241 r. rycerstwo europejskie zostało na Legnickim Polu doszczętnie rozbite przez Mongołów (Tatarów). Poległ między innymi stojący na czele sprzymierzonych wojsk książę Henryk II Pobożny, co jego żona, Anna Czeska, oraz matka, Jadwiga Śląska, uczciły fundując w tym miejscu klasztor. Ponieważ Mongołowie po zwycięskiej bitwie opuścili Śląsk, w następnych wiekach mit bitwy legnickiej stylizował Śląsk na bastion obronny przeciwko wszelkim zagrożeniom ze Wschodu. Zwłaszcza szlachta śląska podtrzymywała pamięć o bitwie, jako że przodkowie wielu szlacheckich rodów mieli brać w niej udział.

W polskiej świadomości historycznej żywe są wydarzenia poprzedzające bitwę pod Legnicą, które miały miejsce w Krakowie, leżącym na szlaku Tatarów podążających na Węgry. Tatarzy spustoszyli kraj i miasto, a pamięć o tych wydarzeniach żyje w tradycji Lajkonika i hejnału z wieży mariackiej, który przerwany strzałą tatarskiego wojownika po dziś dzień nagle się urywa.

Od 1961 roku w Legnickim Polu historię związaną z najazdem Mongołów prezentuje Muzeum Bitwy Legnickiej. Należy ono administracyjnie do Muzeum Miedzi w Legnicy. Marcin Makuch (ur. 1977 r.) jest historykiem i muzealnikiem, od 2003 roku pracownikiem Muzeum Miedzi w Legnicy, a od 2017 dyrektorem tej instytucji. Ponadto jest wiceprezesem Fundacji Historycznej "Liegnitz.pl". Od 2011 r. prowadzi stronę internetową www.liegnitz.pl, która poświęcona jest dziejom Legnicy w okresie kiedy miasto znajdowało się w granicach administracyjnych państwa pruskiego (1740-1945). Autor książek i artykułów nt. historii Legnicy i okolic oraz o tematyce numizmatycznej, laureat Honorowej Nagrody "Legnicka Książka Roku” w 2013 za „Sekrety Legnicy".

04.04.2019, 18:00, Muzeum Śląskie w Görlitz, wstęp 3 Euro. Wykład w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki. Dla zainteresowanych z Polski mamy 10 bezpłatnych wejściówek. Wystarczy udostępnić wydarzenie www.facebook.com/events/305201146802678 na swoim profilu FB i/lub napisać krótkiego maila na kulturreferat@schlesisches-museum.de.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

25. Międzynarodowy Dzień Inwalidy 2019 w Zgorzelcu - zdjęcie nr 42

Naukowcy z całego świata spotkali się w Zgorzelcu

Na granicy
poniedziałek, 01 kwietnia 2019, 10:09
74 naukowców z 15 państw świata już po raz 25. spotkało się w Zgorzelcu na poświęconej zagadnieniom fizjoterapii konferencji naukowej, towarzyszącej jubileuszowym obchodom Międzynarodowego Dnia Inwalidy.

Zobacz również