NaStyku.pl

Czy wiesz, że…? Poznaj 20 ciekawostek o Görlitz

Görlitz to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Porywa przede wszystkim bogactwem architektury. W mieście jest 4 tys. zabytków pochodzących z okresu gotyku, renesansu, baroku, secesji i epoki wilhelmińskiej. Poznaj 20 ciekawostek o tym mieście!
Görlitz
Görlitz

Czy wiesz, że dzięki 4 tys. zabytkowych budowli Görlitz uchodzi za miasto o największej koncentracji zabytków w Niemczech?
Historyczna zabudowa miasta zaliczana jest do najlepiej zachowanych w Europie Środkowej.

Czy wiesz, że anonimowy darczyńca przekazywał miastu rokrocznie od 1995 do 2016 roku milion niemieckich marek tudzież pół miliona euro?
Brzmi jak bajka, ale to prawdziwa historia tzw. miliona dla starówki.

Czy wiesz, że Grób Święty uchodzi za najbardziej zbliżoną do oryginału replikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie?
Mieszczanin Georg Emmerich zlecił jego budowę po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Od czasu swojego powstania w 1504 roku Grób Święty w Görlitz nie uległ zniszczeniom ani nie został przebudowany.

Kapilica Świętego Grobu / fot. Wikipedia

Kaplica Świętego Grobu / fot. Wikipedia

Czy wiesz, że w Görlitz znajduje się najstarsza renesansowa budowla świecka na północ od Alp? Schönhof został zbudowany w 1526 roku. Dziś jest siedzibą Muzeum Śląskiego.

Czy wiesz, że zegar na wieży kościoła św. Trójcy na Obermarkt wybija godzinę zawsze 7 minut za wcześnie?
Dzieje się tak na pamiątkę powstania sukienników z roku 1527, kiedy to zdrajca spisku nakazał dzwonnikowi wybicie godziny przedwcześnie, aby członkowie potajemnego spotkania wpadli w zasadzkę nocnej straży miejskiej. W Görlitz można poznać wiele lokalnych legend i podań pełnych mrocznych tajemnic.

Czy wiesz, że w Görlitz w zabytkowym obiekcie przemysłowym piwo wciąż jest warzone metodami tradycyjnymi?
Od 1896 roku istnieje w Görlitz browar rzemieślniczy Landskoron. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zajrzeć do podziemnej piwnicy o sklepieniu łukowym, w której wyborne piwo leżakuje przez wiele tygodni.

Czy wiesz, że dom handlowy jest typowym w Görlitz stylem architektonicznym?
Imponujące sklepienia krzyżowe takiej budowli, obejmujące całą szerokość hali wejściowej, umożliwiały przejazd dużym wozom zaprzężonym w konie. W hali kupcy prezentowali swoje sukna. Na starówce w Görlitz zachowało się 35 takich niezwykłych domów.

Czy wiesz, że Görlitz wcieliło się wiele innych miast? 
Na planie filmowym Görlitz grało już Nowy Jork, Berlin, Monachium, Frankfurt, Paryż, Heidelberg. Od lat 50. Powstało w „Görlwood” ponad 100 niemieckich i międzynarodowych produkcji filmowych. Za plan filmowy dla „Grand Budapest Hotel” Görlitzzdobyło główną nagrodę jako najlepsza lokalizacja filmowa ostatniego dziesięciolecia.

Czy wiesz, że Organy Słoneczne potrafią imitować głosy ptaków?
Znajdujące się w kościele św. Piotra i Pawła organy zostały zbudowane przez Eugenio Caspariniego pod koniec XVII wieku.

Czy wiesz, że Teatr w Görlitz nazywany jest „Małą Operą Sempera”?
Powodem są wspaniałe zdobione balkony i loże, sztukateria i sufit udekorowany imponującymi ornamentami, ogromny żyrandol z elementów przypominających krople, w których odbija się światło. Wnętrze teatru wzbudza zachwyt publiczności.

Czy wiesz, że podczas nocy kryształowej (z 9 na 10 listopada 1938 roku) Synagoga w Görlitz, jako jedyna na terenie obecnej Saksonii została tylko lekko uszkodzona?

Czy wiesz, że Jakub Böhme (1575–1624) pochodzi z Görlitz?
Najbardziej znany mieszkaniec miasta był szewcem, który rozwinął teorię „jedności człowieka i natury“. Teoria znalazła z czasem uznanie na całym świecie. Inspirowała kolejne pokolenia myślicieli, a Goethe i Leibnitz zaliczali dzieło szewca-teozofa do swych najważniejszych podwalin światopoglądowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych fanów Jakuba Böhme jest gwiazdor filmowy Nicolas Cage, który z tego powodu odwiedził Görlitz w 2006 roku.

Czy wiesz, że wystarczy krótki spacer przez Most Staromiejski, aby znaleźć się w Zgorzelcu, siostrzanym mieście Görlitz?
Dwa kraje, jedno miasto, od 1998 roku określające się jako Europa-Miasto Görlitz-Zgorzelec. Polsko-niemiecka współpraca widoczna jest we wszystkich obszarach życia codziennego.

Czy wiesz, że w Görlitz imprezy kulturalne świętuje się po obu stronach granicy?
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Via Thea, który w lipcu zamienia ulice i place miasta w scenę dla komediantów, akrobatów i mimów oraz Święto Starego Miasta GörlitzJakuby Zgorzelec w ostatni weekend sierpnia to tylko przykłady imprez odbywających się jednocześnie po obu stronach Nysy Łużyckiej. Niestety w 2020 r. koronawirus pokrzyżował plany i sporo imprez zostało odwołanych.


Święto Starego Miasta w Goerlitz

Czy wiesz, że w Niemczech słońce wschodzi najpierw w Görlitz?
Görlitz to najbardziej wysunięte na wschód niemieckie miasto.

Czy wiesz, że zegary w Görlitz wskazują dokładnie czas środkowoeuropejski?
Miasto leży bowiem na 15 południku.

Czy wiesz, że Görlitz leży na jeziorem?
Tuż pod miastem rozciąga się malownicze Berzdorfer See, jedno z największych jezior Saksonii, powstałe przez restrukturyzację kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Żeglarze i surfingowcy, rowerzyści i skaterzy kochają to miejsce, idealne dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Berzdorfer See

Czy wiesz, że Görlitz leży na szlaku rowerowym Odra-Nysa Łużycka?
Liczący 630 km szlak należy do dziesiątki najpopularniejszych dróg rowerowych w Niemczech

Czy wiesz, ze Wyższa Szkoła Hochschule Zittau/Görlitz jest prawdziwie międzynarodową uczelnią? Wymiana naukowa obejmuje 140 uczelni w 40 krajach – od RPA po USA, od Brazylii, przez Wielką Brytanię aż do Rosji. Studia na tej uczelni otwierają drzwi na świat.

Czy wiesz, że firma Birkenstock ma w Görlitz największy zakład produkcyjny?
Zaczęło się od produkcji korkowo-lateksowych podeszw wewnętrznych. Dziś produkuje się już całe buty – 50 tys. par dziennie. Znane w świecie mody buty marki Birkenstock są eksportowane aż do Ameryki i Azji.

 

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Festyn Kultur Naszego Świata 2024

Na granicy
wtorek, 11 czerwca 2024, 10:37
Görlitz jest kolorowe, Görlitz jest różnorodne – możesz doświadczyć tego z bliska podczas Festiwalu Kultur Naszego Świata.

Zobacz również