NaStyku.pl

Gekon Williamsa – wyjątkowy karzeł w niebezpieczeństwie

Niesamowicie ubarwione gekony błękitno-karłowate są gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem z powodu nielegalnego wyrębu lasów, pozyskiwania marmuru oraz nielegalnego odłowu na potrzeby handlu zwierzętami domowymi.
fot. Nasze Zoo
fot. Nasze Zoo

W jego naturalnym siedlisku, którym jest rezerwat leśny Kimboza w Tanzanii, występują w rozproszonych populacjach, na powierzchni zaledwie 8 km², jedynie na wybranych drzewach z gatunku pandan.

„Wpływ negatywnych czynników na tak małe siedliska jest ogromny i stanowi poważne zagrożenie dla egzystencji populacji. Jeden duży pożar lasu może spowodować, że gatunek ten zniknie na zawsze.” – wyjaśnia z niepokojem kurator zoo Catrin Hammer.

Aby zwrócić uwagę na niepewną sytuację tych charyzmatycznych gadów, gekon otrzymał tytuł „Zwierzęcia Roku 2024”. Zoo Görlitz wspiera projekt na rzecz gekona karłowatego w Tanzanii,
w ramach projektu „Zwierzę roku”.

Turkusowo-niebieskie ubarwienie gekonów Williamsa charakteryzuje tylko samce, podczas gdy samice są zielone. Para gekonów, która obecnie mieszka w zoo Görlitz, pochodzi bezpośrednio z Muzeum Przyrodniczego Senckenberg w Görlitz. Zoo i muzeum od wielu lat cieszą się bliską, przyjazną współpracą.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...