NaStyku.pl

Nyski Festiwal Filmowy

W tym roku już po raz 15 odbędzie się na trójstyku granic Nyski Festiwal Filmowy.
15. Nyski Festiwal Filmowy.
15. Nyski Festiwal Filmowy.

Od 15 do 20 maja widzowie będą mieli okazję obejrzenia filmów z Polski, Niemiec i Czech oraz kolejnych krajów wschodnioeuropejskich w ponad 20 kinach festiwalowych na polsko-czesko-niemieckim pograniczu.

Bogaty program filmowy składa się z filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych. Program festiwalowy to również koncerty, wystawy oraz dyskusja panelowa w ramach tegorocznego fokusu "1968".

Zapraszamy Państwa serdecznie na otwarcie festiwalu 15 maja na godz. 19:00 do Teatru Gerharta Hauptmanna w Zittau. Ceremonia uroczystego wręczenia nagród festiwalowych odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Więcej informacji i pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.de.

W południowo-wschodnim zakątku Republiki Federalnej Niemiec, na czesko-polsko-niemieckim trójstyku powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry Nyski Festiwal Filmowy mający na celu umożliwienie corocznego wglądu w twórczość filmową trzech sąsiednich państw.

Cechą szczególną Nyskiego Festiwalu Filmowego jest jego ponadgatunkowy, trójnarodowy charakter z transgranicznymi pokazami filmowymi i wydarzeniami odbywającymi się w dwudziestu kinach na trójstyku nad Nysą. To właśnie dzięki obszarowi wiejskiemu organizatorzy, goście i twórcy filmowi zyskują niezwykłe możliwości spotkania i postrzegania. Festiwalowi towarzyszy obszerny program ramowy obejmujący wystawy, spotkania autorskie, koncerty i imprezy organizowany we współpracy z partnerami ze wszystkich trzech krajów. Istotnym aspektem festiwalu jest bowiem stworzenie sieci kin studyjnych w regionie w celu umocnienia ich pozycji i zapewnienia lokalnej publiczności wyjątkowej oferty kulturalnej. 

Nazwa festiwalu pochodzi od rzeki granicznej Nysy, ponieważ łączy ona ze sobą wszystkie trzy kraje. Nyskie Ryby (statuetki Nyskiego Festiwalu Filmowego), które pływają w rzece przekraczając granice, są symbolem festiwalu. 

Szczególną atrakcję dla branży filmowej i publiczności stanowią konkursy filmowe: Poza trzema polsko-niemiecko-czeskimi konkursami na najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy wręczane są również "Nagroda specjalna Saksońskiego Związku Filmowego", "Nagroda za najlepszą kreację aktorską", "Najlepszą scenografię" i dwie "Nagrody publiczności" za film krótko- i pełnometrażowy.

Począwszy od XI Nyskiego Festiwalu Filmowego 2014 wręczana jest Nagroda honorowa dla wyjątkowej osobowości związanej z filmem z Niemiec, Polski lub Czech. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również