NaStyku.pl

Ważne informacje dla pracowników transgranicznych: testowanie na koronawirusa raz w tygodniu

Nie dwóch, lecz jednego tygodniowo testu na obecność SARS-CoV-2 będzie wymagać rząd Saksonii od pracowników transgranicznych. I nie od dzisiaj, a następnego poniedziałku. Honorowane będą również polskie i czeskie testy.
Zdjęcie ilustracyjne / fot. Polina Tankilevitch / pexels.com
Zdjęcie ilustracyjne / fot. Polina Tankilevitch / pexels.com

Gdy gabinet premiera Michaela Kretschmera (CDU) zapowiedział, że w kolejnej wersji saksońskiego rozporządzenia przeciwepidemicznego  znajdzie się wymóg testowania transgranicznych pracowników, studentów i uczniów na obecność koronawirusa dwa razy w tygodniu i to na ich lub pracodawcy koszt, odpowiedziały mu protesty zarówno z samej Saksonii, jak i z Polski i z Czech. W sprawę zaangażował się też burmistrz Zgorzelca, który zwrócił się do premiera, w którym prosi o ponowne przeanalizowanie kontrowersyjnych przepisów.

W sobotę (9.01) rząd „poluzował” restrykcje. Przesunął obowiązek testowania o tydzień – na poniedziałek 18 stycznia. Pracownicy transgraniczni będą musieli wykonywać jeden test tygodniowo. Honorowane będą też polskie i czeskie testy. Pracownicy, którzy nie będą mogli się przetestować za granicą rząd wesprze zatrudniające ich przedsiębiorstwa, jeśli zdecydują się zorganizować ich testowanie, kwotą 10 euro za każdy test.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również