NaStyku.pl

Stalagu VIII A został wyzwolony 77 lat temu. Mieszkańcy uczcili to wydarzenie

Pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach odbyły się obchody upamiętniające ofiary niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.
Gmina Zgorzelec
Gmina Zgorzelec

Stalag VIII A  był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (obecnie Koźlice) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu.

Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków. Wykorzystywani jako tania siła robocza, obecni byli w prawie wszystkich gałęziach przemysłu w całym regionie. Ciężkie warunki pracy, głód, choroby i egzekucje doprowadziły do śmierci blisko 10 000 więźniów.

7 maja 2022 przedstawiciele Gminy Zgorzelec, Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu i Urzędu Miasta Zgorzelec złożyli pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A kwiaty, z okazji 77. rocznicy wyzwolenia obozu. 

--------------------------------

POLECAMY: 

W Zgorzelcu obchodziliśmy 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Partnerskie gminy Sulików i Hohendubrau posadziły drzewa dla przyszłych pokoleń

Fot. Gmina Zgorzelec 

 

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. F. Leonhardt

Solidarni z Tybetem!

Na granicy
piątek, 17 marca 2023, 09:22
Tybetańska flaga powiewa w Zoo Görlitz jako symbol solidarności
fot. Sinsay

Nowy salon polskiej marki w Twoim mieście!

Na granicy
środa, 15 marca 2023, 12:40
Jeśli szukasz modnych i stylowych ubrań oraz dodatków w przystępnych cenach, to koniecznie odwiedź najnowszy salon Sinsay w Zgorzelcu.

Zobacz również