36 tys. euro na renowację rzeźb i płaskorzeźb
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu pochłonie około 4 mln zł, z czego około 2 mln zł pokryją środki pozyskane z Unii Europejskiej. Oprócz remontu dachu oraz południowej i wschodniej elewacji, prace obejmują także renowację 6 narożnych figur z piaskowca. Projekt nie zakładał natomiast konserwacji i czyszczenia rzeźb oraz płaskorzeźb zdobiących zachodnią elewację budynku. Okazuje się jednak, że i te zostaną odnowione. Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz podzielił się z mieszkańcami informacją, że Miasto pozyskało 36 tys. euro z Fundacji Eryki Simon na wykonanie części tych kosztownych prac.
Panią Waltraud Simon, przewodniczącą Fundacji Eryki Simon /erika-simon-stiftung.org/, miałem przyjemność poznać zaledwie kilka miesięcy temu. Była żywo zainteresowana naszym miastem i rozpoczynającym się remontem Miejskiego Domu Kultury, na którego dach oraz nowe tynki ścian wschodniej i południowej zdobyliśmy, po wielu latach starań, dofinansowanie ze środków INTERREG. Niestety, projekt w ramach którego prowadzony jest remont, nie obejmuje konserwacji i czyszczenia rzeźb i płaskorzeźb zdobiących zachodnią elewację. I tu z pomocą przyszła Fundacja, do której za radą pani Simon skierowaliśmy prośbę o wsparcie. Dzisiaj, podczas spotkania w urzędzie, Waltraud Simon przekazała mi dobrą wiadomość o przyznaniu 36 tysięcy Euro na wykonanie części tych kosztownych prac – poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Rafał Gronicz.
Fundacja Eriki Simon Stiftung
Fundację Eriki Simon Stiftung założył w 1993 r. producent szkła płaskiego z Rinteln w Niemczech Gerhard Simon. Towarzyszyła temu następująca myśl:
Moja wolą jest ratowanie i utrzymanie stanu zabytków kultury niemieckiej i polskiej na Dolnym i Górnym Śląsku. Poprzez nasz udział chcemy przyczynić się również do szerzenia pojednania między Niemcami a Polakami oraz budowania wspólnej przyszłości w Europie.
Celem Fundacji jest zachowanie niemieckiego dziedzictwa kulturowego dla niemieckich i polskich Ślązaków, a także porozumienie i przyjaźń między Niemcami a Polakami. Od 2008 r. wdowa Waltraud Simon pełni funkcję przewodniczącej organizacji. Do rady Fundacji należą Prof. Dr. med. Arno Herzig (z Hamburgu) i prof. Dr med. Wilhelm Ahrens (z Bremy). Patronem jest arcybiskup prof. Dr. Alfons Nossol. Obecna siedziba znajduje się w Görlitz.