NaStyku.pl

Dzisiaj abp Alfons Nossol odbierze Międzynarodową Nagrodę Mostu

Dzisiaj do grona laureatów Międzynarodowej Nagrody Mostu dopiszemy księdza abp Alfonsa Nossola – filozofa, społecznika i humanistę, entuzjastę ekumenizmu i jednania ludzi. Laureat swoje wyróżnienie odbierze w teatrze w Görlitz.
Arcybiskup prof. dr Alfons Nossol (Foto: Adam Walanus)
Arcybiskup prof. dr Alfons Nossol (Foto: Adam Walanus)

Uroczyste wręczenie Nagrody Mostu nastąpi 3 listopada 2017 r. w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Laudację na cześć laureata wygłosi prof. dr Hans-Joachim Meyer, wieloletni minister ds. gospodarki Saksonii i były przewodniczący Centralnej Rady Katolików w Niemczech. W sobotę, 4 listopada, o godzinie 10.30, w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, Laureat spotka się z mieszkańcami Zgorzelca i Görlitz.

Jako kapłan i człowiek, arcybiskup Alfred Nossol niestrudzenie buduje międzyludzkie mosty porozumienia i przyjaźni wsparte na filarach otwartości, miłości, humanizmu. To człowiek dialogu, jednania i przełamywania uprzedzeń. I niestrudzony budowniczy mostów, które od lat lokalnie i globalnie przerzuca między wyznaniami, narodami, kulturami, ludźmi. Urodzony na Śląsku lepiej niż wielu z nas rozumie inność, nie boi się jej i dostrzega jej zalety. „Inność to zresztą specyficzna cecha Śląska. Przy czym inność nie jest równoznaczna z obcością. Innością można się ubogacać, a obcością nie. I dlatego na tych ziemiach mamy możliwość autentycznego ubogacania się twórczą innością. To mi pomogło być w pełni człowiekiem.” – powiedział o sobie w jednym z wywiadów. Doceniliśmy to. Jest Laureatem na miarę wyzwań, jakie stawia przed nami współczesność.

Abp Alfons Nossol – teolog i ekumenista, w latach 1977–2009 biskup diecezji opolskiej, emerytowany profesor KUL. Laureat siedmiu doktoratów honoris causa polskich i zagranicznych uczelni. Uczestniczył w dialogu ekumenicznym katolicko-luterańskim i katolicko-prawosławnym. Zasłużony dla pojednania polsko-niemieckiego. Laureat Medalu Św. Jerzego przyznawanego „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem” przez „Tygodnik Powszechny” na wniosek czytelników. W tym roku obchodzi trzy jubileusze: 85. urodzin, 60-lecia kapłaństwa i 40-lecia sakry biskupiej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również