NaStyku.pl

Praca na styku

Przez wiele lat Zgorzelec stanowił rezerwuar siły roboczej dla kopalni i elektrowni Turów.
Danuta Plutecka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu
Danuta Plutecka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu

Przez wiele lat Zgorzelec stanowił rezerwuar siły roboczej dla kopalni i elektrowni Turów. W mieście rozwijał się prężnie przemysł ciężki, a to za sprawą fabryki budującej wielkie maszyny właśnie dla górnictwa. Czasy się jednak zmieniają. Dziś kopalnia i elektrownia nie zatrudniają już tylu tysięcy robotników, jak choćby jeszcze 15 lat temu. Dziś fabryka górniczego osprzętu ledwie wiąże koniec z końcem, a bodaj największym pracodawcą w mieście jest szpital.

Ale Zgorzelec ma coś, czego nie mają inne miasta borykające się z problemem bezrobocia. Zgorzelec ma sąsiadów, ma nieodległy przecież niemiecki i czeski rynek pracy, na którym szukają dla siebie szansy zgorzelczanie. Jak więc scharakteryzować Zgorzelec właśnie pod kątem rynku pracy?

To niełatwe zadanie, o pomoc w którym poprosiłem Danutę Plutecką, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu. Zachęcam do odsłuchania tej rozmowy tym bardziej, że całość (po skrótach) trwa jedynie ok. 20 minut.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również