Projekt modernizacji dworca uwzględnia jego kompleksową przebudowę i co najważniejsze ma być dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżujących. – Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zamontowane zostaną ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tablice multisensoryczne, a także oznaczenia w alfabecie Braille'a. Pojawią się również pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.
Inwestycja całkowicie odmieni wygląd dworca. W ramach prac odnowiona zostanie elewacja budynku, wymieniona zostanie solarka okienna i drzwiowa, a pomieszczenia wewnątrz zostaną przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Część powierzchni w budynku zostanie wykorzystana przez miasto, które planuje urządzić tam harcówkę. Wykonawca zagospodaruje również teren przy dworcu i wykona m.in. miejsca postojowe.
- Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwszy kwartał przyszłego roku. W trakcie wykonywania prac budowlanych podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego. Koszt realizacji prac budowlanych wyniesie około 7 mln zł i zostanie sfinansowany ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP S.A. – dodaje Stilger.
Wizualizacja modernizacji dworca w Zgorzelcu. Materiały prasowe PKP S.A.
Dworzec w Zgorzelcu jest kolejnym obiektem modernizowanym przez PKP S.A. na terenie Dolnego Śląska. Jak się dowiadujemy, obecnie prace budowlane prowadzoną są m.in. w Świętej Katarzynie, Siechnicach, Strzelinie, Chojnowie czy Żarowie. Pod koniec stycznia br. spółka podpisała również umowy na wykonanie projektów przebudowy kolejnych ośmiu dworców kolejowych w naszym województwie.