NaStyku.pl

PKP przebuduje dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd

Budynek dworca kolejowego przy stacji Zgorzelec Ujazd doczeka się gruntownego remontu. Pasażerowie muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Według zapowiedzi obiekt zostanie oddany do użytku w 2019 r.
Dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd
Dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd

Budynek powstał w 1847 r. i figuruje w gminnym rejestrze zabytków. Składa się z trzech naziemnych kondygnacji. Wysokość obiektu wynosi 10,5 m. W środku znajduje się ogólnodostępna poczekalnia oraz lokal mieszkalny. Na piętrze są puste pomieszczenia.

Projekt uwzględnia kompleksową przebudowę dworca. – Zakres planowanych prac modernizacyjnych obejmuje renowację elewacji i dachu, wymianę instalacji, zmianę organizacji pomieszczeń oraz dostosowania obiektu do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się – informuje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Inwestycja będzie realizowana przy współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi. Miasto zadeklarowało chęć zagospodarowania części powierzchni zmodernizowanego budynku. Oprócz kas biletowych, poczekalni, toalet, lokalu gastronomicznego i pomieszczeń obsługi ruchu kolejowego w kompleksie będzie znajdować się również harcówka. Według zapowiedzi prace mają rozpocząć się w przyszłym roku, a zakończyć rok później – w 2019 r.

Samorząd prowadzi z PKP rozmowy mające na celu utworzenie na terenie przylegającym do dworca namiastki węzła przesiadkowego. Aby je urządzić miasto musiałoby być właścicielem terenu, na którym byłoby ono ulokowane. Aleksandra Grzelak zapewnia, że zainteresowane strony współpracują ze sobą w zakresie spójności obu projektów. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Póki co wiadomo, że Zgorzelec doczeka się w końcu dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Drugi Marsz Równości przejdzie też przez Zgorzelec

Na granicy
czwartek, 28 września 2023, 11:31
Drugi Marsz Równości (Christopher Street Day) w Görlitz odbędzie się w sobotę 30 września pod hasłem „Hand in Hand – miteinander gehen! Chodźmy razem, trzymając się za ręce!”. W tym roku przejdzie też przez Zgorzelec.
fot. Nasze Zoo

Dynie dla Zoo Görlitz!

Na granicy
wtorek, 26 września 2023, 18:53
Zoo w Görlitz przyjmie dary w postaci dyń, które wielu gości odwiedzających Zoo uprawia w swoich przydomowych ogródkach. Każdą nienaruszoną dynię, niezależnie od jej rozmiaru czy koloru, można przynieść jako darowiznę do kasy Zoo Görlitz do 1 października.

Zobacz również