Budynek powstał w 1847 r. i figuruje w gminnym rejestrze zabytków. Składa się z trzech naziemnych kondygnacji. Wysokość obiektu wynosi 10,5 m. W środku znajduje się ogólnodostępna poczekalnia oraz lokal mieszkalny. Na piętrze są puste pomieszczenia.
Projekt uwzględnia kompleksową przebudowę dworca. – Zakres planowanych prac modernizacyjnych obejmuje renowację elewacji i dachu, wymianę instalacji, zmianę organizacji pomieszczeń oraz dostosowania obiektu do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się – informuje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.
Inwestycja będzie realizowana przy współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi. Miasto zadeklarowało chęć zagospodarowania części powierzchni zmodernizowanego budynku. Oprócz kas biletowych, poczekalni, toalet, lokalu gastronomicznego i pomieszczeń obsługi ruchu kolejowego w kompleksie będzie znajdować się również harcówka. Według zapowiedzi prace mają rozpocząć się w przyszłym roku, a zakończyć rok później – w 2019 r.
Samorząd prowadzi z PKP rozmowy mające na celu utworzenie na terenie przylegającym do dworca namiastki węzła przesiadkowego. Aby je urządzić miasto musiałoby być właścicielem terenu, na którym byłoby ono ulokowane. Aleksandra Grzelak zapewnia, że zainteresowane strony współpracują ze sobą w zakresie spójności obu projektów. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Póki co wiadomo, że Zgorzelec doczeka się w końcu dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia.