NaStyku.pl

Niemiecki i hitlerowski!

Żeby było jasne: nie jestem germanofobem, ani żadnym oszołomem, ale ta sprawa dość mocno mnie irytuje.

Żeby było jasne: nie jestem germanofobem, ani żadnym oszołomem, ale ta sprawa dość mocno mnie irytuje. Chodzi o stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen, które w ramach Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN w Zgorzelcu (Koźlicach) realizuje różnego rodzaju projekty artystyczne i edukacyjne.

Otóż zauważyłem, że w większości materiałów informacyjnych na temat owych projektów w zestawieniu ze słowami „STALAG VIIIA” i „obóz jeniecki” umykają gdzieś ich autorom przymiotniki „niemiecki” i „hitlerowski”. Uważam, że to niedopuszczalne. Że na każdym kroku powinniśmy przypominać, że obóz jeniecki w Zgorzelcu (dawniej Görlitz) był obozem niemieckim, tak jak na każdym kroku powinniśmy przypominać, że także inne obozy, w tym ten oświęcimski, były obozami hitlerowskimi, a hitleryzm miał niemiecki rodowód. Inaczej rodzić nam się będą „kwiatki” w postaci bzdur wypisywanych przez niedouczonych, zachodnich dziennikarzy w rodzaju: „polskie obozy zagłady”.

I być może moje skojarzenie jest zbyt surowe, ale uważam, że właśnie w tym tonie, w duchu zaciemniania historii są przygotowywane materiały promujące działalność MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN w Zgorzelcu (Koźlicach).

Mamy piękne centrum spotkań, mamy różnego rodzaju koncerty, warsztaty, wystawy. Do opinii publicznej docierają o nich informacje, a ponieważ kolejne młode pokolenia nie są przywykłe do analizowania i przecedzania informacji istotnych od informacyjnego humbugu, boję się, że do ich świadomości dociera jedynie to, że koncerty, warsztaty i wystawy odbywają się w takim fajnym, nowo wybudowanym centrum spotkań na przedmieściu Zgorzelca, gdzie wokół jest dużo drzew i zieleni. I może dotrze do nich nawet to, że ten las był kiedyś obozem jenieckim. Ale czy znajdą w upublicznianych na ten temat wiadomościach informacje, że był to obóz niemiecki?

I o ile o młodych Polaków martwię się jakoś mniej, bo wiem, że w szkołach dowiedzą się o tym kto i po co wybudował obóz jeniecki na przedmieściach Görlitz, o tyle boję się, że już młody Niemiec, Czech, Francuz, czy Włoch może być nieco zdezorientowany. A tego byśmy nie chcieli, prawda?

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również