NaStyku.pl

Bente Kahan spotka się z mieszkańcami Zgorzelca i Görlitz

25 października 2019 r., na scenie Teatru im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz Bente Kahan, laureatka Międzynarodowej Nagrody Mostu za rok 2019, odbierze statuetkę i podziękowania za mosty, jakie przerzuciła ponad uprzedzeniami, czasem i kulturami.
Bente Kahan w Europa-Mieście
Bente Kahan w Europa-Mieście

Następnego dnia odwiedzi Zgorzelec i spotka się z mieszkańcami w Miejskim Domu Kultury.

Swoją twórczością artystyczną, zaangażowaniem, obraną drogą życiową i osobistą charyzmą Bente Kahan łączy i godzi różne wątki europejskiej kultury, religijności, etniczne bogactwo i żywiołowe nurty. Na przekór nasilającym się, zauważalnym tendencjom do zamykania się w swoich granicach, skupiania na tym, co swoje i odrzucania inności – otwiera, zaprasza, pokazuje piękno kulturowej różnorodności, uczy cieszyć się nią i szanować ją. I niewątpliwie jest w tym działaniu Budowniczą Mostów prawdziwie europejskiego formatu – czytamy w uzasadnieniu Stowarzyszenia na Rzecz Przyznawania Nagrody Mostu o laureatce, która odbierze nagrodę podczas wieczornej uroczystości, w piątek, 25 października, w teatrze w Görlitz.

Następnego dnia, podczas otwartego spotkania w Miejskim Domu Kultury, w rozmowie z Januszem Pawulem, opowie o swoich motywacjach, inspiracjach i działaniach, dzięki którym od wielu lat z powodzeniem popularyzuje żydowską kulturę i historię, przypomina o żydowskim dziedzictwie Wrocławia, jej nowej małej ojczyzny i wypełnia powojenną pustkę po ludziach, których wojna prawie całkowicie wyeliminowała z życia europejskich społeczeństw.

Warto wybrać się na to spotkanie, bo Bente Kahan, urodzona w Norwegii piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, dyrektorka wrocławskiego Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej i laureatka naszej dwunarodowej nagrody, to złożona i niezwykle interesująca osobowość. Członkowie kapituły docenili jej talent artystyczny, wrażliwość i tolerancję płynące z poczucia przynależności do prastarej tradycji. Określana „Divą muzyki żydowskiej”, czaruje i zachwyca żydowskimi inkrustacjami kultury europejskiej, ratując je od zapomnienia i popularyzując na nowo wśród współczesnych odbiorców. Teraźniejszość dopełnia przy tym nie tylko muzyką i słowem, ale także trudnymi wątkami europejskiej historii, dbając o należne miejsce w zbiorowej świadomości dla holokaustu i jego ofiar. Pamięć o tragicznych kartach obecna w scenograficzno – muzycznych kolażach i spektaklach jak „Głosy z Theresienstadt”, czy „Wallstadt 13” to przypomnienie i przestroga. A coroczne „Dni wzajemnego szacunku” w Synagodze Pod Białym Bocianem to lekcja otwartości.

Terminy wydarzeń:

  • 25.10.2019r. – Teatr im Hauptmana w Görlitz, godz. 19.00 – odbiór statuetki przez laureatkę,
  • 26.10.2019r. – Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, godz. 10.00 – otwarte spotkanie z laureatką.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również