NaStyku.pl

Będzie się działo! Przed nami ciekawy weekend dla każdego w Zgorzelcu i Gӧrlitz

Obchodzony 21 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów to świetna okazja, by zaplanować sobie wizytę w muzeum lub muzeach. Stałe i specjalne wystawy muzealne w sąsiednim Gӧrlitz będą tego dnia udostępniane bezpłatnie. Warto skorzystać z okazji.
fot. Organizator
fot. Organizator

A dla tych, którzy zamiast muzeów wolą ruch na świeżym powietrzu mamy sobotni sportowo-rekreacyjny piknik majowy na skwerze im. Popiełuszki w Zgorzelcu. Można też połączyć te dwa wydarzenia…

Muzea zapraszają na Międzynarodowy Dzień Muzeów

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz czeka na gości w godzinach od 10.00 do 17.00. Oprócz wyjątkowej stałej ekspozycji poświęconej przyrodzie regionu we wszystkich jej odmianach, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z dwiema bardzo ciekawymi wystawamispecjalnymi  popularno-naukową "Życie wód gruntowych" i fotograficzną "Góry świata w obiektywie Karola Nienartowicza". Uwadze gości polecamy też relaks w muzealnym wiwarium, w otoczeniu zwierząt wodnych i nie tylko. Wstęp wolny!

Muzealne święto to także okazja, by odwiedz placówki Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz, gdzie od godziny 10.00 do godziny 18.00 czekają na gości gromadzone latami eksponaty z historii miasta i regionu oraz stałe i specjalne wystawy

• w Domu Barokowym przy Neiβstraβe prezentacja mieszczańskiej kultury baroku, zbiory sztuki i nauki z ok. 1800 roku
• w Kaisertrutz przy Demianiplatz, na pięciu kondygnacjach średniowiecznego barbakanu zapoznać się można z dziejami miasta i regionu oraz różnymi dziedzinami sztuki. Obecnie można tam też obejrzeć wystawę czasową o sztuce grafiki „Über DruckZeitgenössischeDruckgrafik aus Sachsen und der Lausitz”/O druku. Współczesna grafika drukarska z Saksonii i Łużyc/, na której do 20 sierpnia 2023 r. prezentowane są najważniejsze praceartystyczne z  ostatnich trzech dekad, autorstwa ponad 60 artystów. 

          UWAGA! Dodatkowa oferta w ramach wystawy czasowej (w j. niemieckim):

          godz. 15:00 - bezpłatne oprowadzenie po wystawie przez kuratorkę i historyczkę sztuki  

           Silke Wagler (w j. niem.)

           warsztaty sitodruku na tekstyliacho pod okiem pedagożki muzealnej Marie Karutz

           Udział bezpłatny, opłata za materiały 2,50 €.

 

• w wysokiej na 51 m wieży Reichenbach, eksponaty historyczne dotyczące średniowiecznej i wczesnonowożytnej obronności miasta Görlitz oraz pomieszczenia mieszkalne pozwalające zorientować się jak wyglądało życie mieszkańców wieży. Po pokonaniu 165 stopni prowadzących na szczyt, na gości czeka nagroda  panorama miasta. 

Wstęp wolny!

Więcej informacji o wystawach stałych na: https://www.goerlitzer-sammlungen.de/de/Polski.html

Jedyna niedostępna tego dnia placówka muzealna to Muzeum Śląskie, gdzie trwa właśnie remont. 

Piknik majowy sportowo-rekreacyjny

Spragnionych ruchu na świeżym powietrza i tych którzy wizyty w muzeach odbędą już ranozapraszamy na skwer im. ks. Jerzego Popiełuszki w Zgorzelcu, gdzie od 14.00 do 18.00 trwać będzie pełen atrakcji piknik sportowo-rekreacyjny. W programie pokazy sportowe, pokazy sportów walki, tory przeszkód dla dużych i małych, ścianka wspinaczkowa, joga na trawie, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty plastyczne, zabawy i gry historyczne i wiele innych. Nadwątlone siły wzmocnicie upieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również