NaStyku.pl

Zoo Görlitz cieszy się z przybycia pary charyzmatycznych gwarków

Gwarki „Bea” i „Beato”pochodzące z zoo w Bazylei oraz od prywatnego niemieckiego hodowcy, spotkały się w bardzo nowoczesny sposób w „Beo Dating Center” (centrum randkowym) w Parku Ptaków Marlow.
Gwarki / fot. Simon Bruslund / Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Gwarki / fot. Simon Bruslund / Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Monogamiczne gwarki są dość wybredne, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego partnera życiowego. Potomstwo wychowują tylko jako kompatybilna para hodowlana. Z tego powodu powstało Centrum Randkowe w Parku Ptaków Marlow. Tutaj, młode single gwarków mają szansę poznać swoją wielką miłość. Różne ogrody zoologiczne oddają swoje potomstwo do „centrum randkowego dla gwarków”, aby ptaki mieszkając wspólnie w wielkiej wolierze mogły się dobrze poznać i stworzyć harmonijne pary. Gwarki dobrane w pary przekazywane są obiektom uczestniczącym w programie hodowlanym.

Chcielibyśmy zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest hodowla tych wymagających ptaków, aby przyczynić się do zachowania tego gatunku pod opieką człowieka - mówi dyrektor zoo dr Sven Hammer. Jest to bardzo istotne, gdyż niemieckie ogrody zoologiczne zamieszkuje tylko 45 gwarków.

W celu podniesienia świadomości publicznej na temat zagrożenia tego gatunku ptaków oraz zbiórki funduszy, które wesprą projekty ochrony gwarków w ich środowisku naturalnym na Jawie i Nias, ZGAP – Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji wybrało gwarka na ptaka roku 2020”.

Niesamowity talent gwarków do naśladowania odgłosów oraz mowy jest przyczyną ich zguby, w ich kraju pochodzenia. Szczególnie w Azji, ale także na całym świecie gwarki znane są jako popularny i często sprzedawany gatunek ptaków, co często zapewnia im samotne życie, w przeważnie zbyt małych klatkach. W niektórych krajach uchodzą one nawet za przysmak, to dodatkowo dziesiątkuje stada.
To wszystko doprowadziło do tego, iż dziś ptaki te znajdują się na skraju wyginięcia.

W międzyczasie młoda para zadomowiła się w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec, zaczyna naśladować odgłosy otoczenia oraz podejmuje próby rozmów z odwiedzającymi je gośćmi.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Warntag 2020 – próbny sygnał alarmowy na terenie Niemiec

Warntag 2020 – próbny sygnał alarmowy na terenie Niemiec

Na granicy
czwartek, 10 września 2020, 10:15
W czwartek 10 września w Niemczech zawyją syreny. W dniu ostrzegawczym (niem. Warntag) w całym kraju zostanie przeprowadzony próbny alarm, w który zaangażowane będą również radio i telewizja.

Zobacz również