NaStyku.pl

Zgorzeleckie szkoły podstawowe są dobrze przygotowane do reformy edukacji

Wakacje dla uczniów i nauczycieli były okresem wypoczynku, a dla szkół czasem intensywnych przygotowań do nowego roku szkolnego. Wprowadzenie ośmioletniej podstawówki w miejsce wygaszanych gimnazjów to duże wyzwanie logistyczne.
Przygotowania do nowego roku szkolnego - zdjęcie nr 33
Przygotowania do nowego roku szkolnego - zdjęcie nr 33

Jednak wszyscy dyrektorzy zgorzeleckich szkół przyznają, że wdrażanie zmian przebiega sprawnie. Sprawdziliśmy to!

Letnia przerwa dobiega końca. Już 4 września nowy rok szkolny powita 2 262 uczniów zgorzeleckich szkół podstawowych. Jednak wrócą oni do zupełnie innych, zreformowanych placówek. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłuża proces kształcenia podstawowego z 6 do 8 lat i rozpoczyna proces wygaszania gimnazjów. W skrócie, oznacza to powrót do systemu edukacji sprzed 1999 r. Przekształcenie szkół oznaczało konieczność przeprowadzenia remontów i doposażenia placówek. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie z tym zadaniem szkoły, dla których organem prowadzącym jest Miasto Zgorzelec.

Od nowego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 5 będzie mieściła się w dwóch budynkach. Przy ul. Prusa, gdzie będą znajdowały się klasy I-V, mieści się 30 gabinetów lekcyjnych. Natomiast przy ul. Kościuszki uczniowie klas VI-VII i oddziałów gimnazjalnych będą mieli do dyspozycji 25 pracowni. Przy każdym obiekcie znajdują się też sale gimnastyczne oraz boiska wielofunkcyjne. Rozstrzygnięty w lipcu konkurs na dyrektora placówki wygrała p. Marlena Dzierka. W trakcie wakacji w obu budynkach prowadzone były remonty oraz prace porządkowe. Przy ul. Prusa na uczniów czeka wyremontowana świetlica oraz gabinet do nauki wczesnoszkolnej. Od września młodzi cykliści będą mogli korzystać z wiaty rowerowej, którą wybudowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Zgorzelec. Odnowione zostały gabinety dyrekcji oraz pielęgniarki szkolnej. Remont przeszły także instalacje centralnego ogrzewania i wodne. Przy ul. Kościuszki powstała nowa siłownia, która z pewnością sprawi radość nie jednemu młodemu sportowcowi. Wyremontowano salę konferencyjną oraz zakupiono do niej nowe stoły. Na korytarzu, przy wejściu, zamontowano wirtualną gazetkę, w której będzie można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje z życia placówki. Na zewnątrz trwa budowa placu zabaw dla dzieci. Pracownię chemiczną wyposażono m.in. w dygestorium KR-3, stół demonstracyjny oraz szafę na odczynniki. Do gabinetu biologicznego zakupiono nowy mikroskop oraz pomoce dydaktyczne. Już niedługo rozpoczną się także prace związane z termomodernizacją budynku szkoły.

Uczniowie, którzy przed reformą uczęszczali do Gimnazjum nr 3 przy ul. Piłsudskiego, od września będą kontynuować naukę w murach Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Armii Krajowej. Przez wakacje to właśnie ta placówka przeszła największe zmiany. Od końca kwietnia kuratorium, sanepid, nadzór budowlany oraz straż pożarna systematycznie prowadziła w szkole kontrole. Zgodnie z zaleceniami wymieniono drzwi wejściowe na szersze oraz zainstalowano system oddymiania, co wiązało się także z poszerzeniem i wymianą stolarki okiennej. Obecnie placówka jest w trakcie aktualizacji instrukcji pożarniczej. Kolejne zalecenia będą wdrażane w określonym przez straż czasie.

Do dyspozycji uczniów jest 31 gabinetów lekcyjnych, 3 sale gimnastyczne oraz boisko wielofunkcyjne. Przez dwa miesiące trwały prace związane z dostosowaniem gabinetów do nowego systemu. Niektóre pracownie zmieniły swoje przeznaczenie. Cały parter budynku został przygotowany pod uczniów gimnazjum. W placówce zostaną utworzone 3 oddziały gimnazjalne – III klasa licząca 25 uczniów, i dwie II klasy liczące odpowiednio 18 i 19 uczniów. W szkole zostanie utworzony również oddział OHP liczący 11 osób. Ich zajęcia lekcyjne będą prowadzone w godzinach popołudniowych. Przez lato udało się wyremontować szatnie uczniowskie. Szkoła może pochwalić się również 2 pracowniami komputerowymi. W jednej z nich stare i wysłużone komputery zastąpiono nowoczesnymi. Szkołą Podstawową nr 3 będzie dalej kierować p. Dorota Wilczyńska-Woś.

Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2 będą prowadzone dalej w dwóch obiektach. Przy ul. Orzeszkowej do dyspozycji uczniów jest główny budynek, w którym mieści się 16 gabinetów lekcyjnych oraz budynek z salą gimnastyczną. W tym roku szkolnym przy Orzeszkowej pozostaną uczniowie wygaszanych klas gimnazjum oraz klas VI-VII. Na prośbę dyrektor p. Kingi Chudy-Jaworskiej, burmistrz wyraził zgodę aby pozostawić część „małego” budynku mieszczącego się przy ul. Reymonta. Będzie się w nim mieścić świetlica oraz biblioteka. Natomiast w „dużym” budynku naukę będą kontynuować uczniowie klas I-V, którzy mają do dyspozycji 16 sal lekcyjnych. Wokół mieszczącego się przy szkole placu zabaw powstaje siłownia zewnętrzna. Inwestycja jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przez wakacje w obu obiektach trwały prace porządkowe, wszystkie sale są już przygotowane do przyjęcia uczniów. Obie placówki mogą pochwalić się również nowoczesnymi boiskami wielofunkcyjnymi.

Zarówno maluchy jak i starsi uczniowie mogą liczyć na dobre warunki do nauki, zabawy i aktywności fizycznej. Dyrektorzy szkół stanęli na wysokości zadania i przystosowali obiekty do reformy oświaty. Zadbali również o opiekę i bezpieczeństwo podopiecznych. Teraz test musi jednak zdać nowy ustrój szkolny…

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Juppi I-ah Zoo Görlitz ma nowy plac zabaw!

Na granicy
czwartek, 28 marca 2024, 09:54
Począwszy od lata 2024 roku, goście odwiedzający Zoo Görlitz mogą odkrywać „Osłolandię” - nowy wybieg turyńskich osłów leśnych i zbliżyć się do tej bardzo zagrożonej, starej rasy - podczas karmienia i szczotkowania.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
czwartek, 14 marca 2024, 10:00

Potomstwo owiec pomorskich

Bliźnięta zagrożonej wyginięciem rasy owiec pomorskich kicają na terenie Górnołużyckiej...