Jednak wszyscy dyrektorzy zgorzeleckich szkół przyznają, że wdrażanie zmian przebiega sprawnie. Sprawdziliśmy to!
Letnia przerwa dobiega końca. Już 4 września nowy rok szkolny powita 2 262 uczniów zgorzeleckich szkół podstawowych. Jednak wrócą oni do zupełnie innych, zreformowanych placówek. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłuża proces kształcenia podstawowego z 6 do 8 lat i rozpoczyna proces wygaszania gimnazjów. W skrócie, oznacza to powrót do systemu edukacji sprzed 1999 r. Przekształcenie szkół oznaczało konieczność przeprowadzenia remontów i doposażenia placówek. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie z tym zadaniem szkoły, dla których organem prowadzącym jest Miasto Zgorzelec.
Od nowego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 5 będzie mieściła się w dwóch budynkach. Przy ul. Prusa, gdzie będą znajdowały się klasy I-V, mieści się 30 gabinetów lekcyjnych. Natomiast przy ul. Kościuszki uczniowie klas VI-VII i oddziałów gimnazjalnych będą mieli do dyspozycji 25 pracowni. Przy każdym obiekcie znajdują się też sale gimnastyczne oraz boiska wielofunkcyjne. Rozstrzygnięty w lipcu konkurs na dyrektora placówki wygrała p. Marlena Dzierka. W trakcie wakacji w obu budynkach prowadzone były remonty oraz prace porządkowe. Przy ul. Prusa na uczniów czeka wyremontowana świetlica oraz gabinet do nauki wczesnoszkolnej. Od września młodzi cykliści będą mogli korzystać z wiaty rowerowej, którą wybudowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Zgorzelec. Odnowione zostały gabinety dyrekcji oraz pielęgniarki szkolnej. Remont przeszły także instalacje centralnego ogrzewania i wodne. Przy ul. Kościuszki powstała nowa siłownia, która z pewnością sprawi radość nie jednemu młodemu sportowcowi. Wyremontowano salę konferencyjną oraz zakupiono do niej nowe stoły. Na korytarzu, przy wejściu, zamontowano wirtualną gazetkę, w której będzie można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje z życia placówki. Na zewnątrz trwa budowa placu zabaw dla dzieci. Pracownię chemiczną wyposażono m.in. w dygestorium KR-3, stół demonstracyjny oraz szafę na odczynniki. Do gabinetu biologicznego zakupiono nowy mikroskop oraz pomoce dydaktyczne. Już niedługo rozpoczną się także prace związane z termomodernizacją budynku szkoły.
Uczniowie, którzy przed reformą uczęszczali do Gimnazjum nr 3 przy ul. Piłsudskiego, od września będą kontynuować naukę w murach Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Armii Krajowej. Przez wakacje to właśnie ta placówka przeszła największe zmiany. Od końca kwietnia kuratorium, sanepid, nadzór budowlany oraz straż pożarna systematycznie prowadziła w szkole kontrole. Zgodnie z zaleceniami wymieniono drzwi wejściowe na szersze oraz zainstalowano system oddymiania, co wiązało się także z poszerzeniem i wymianą stolarki okiennej. Obecnie placówka jest w trakcie aktualizacji instrukcji pożarniczej. Kolejne zalecenia będą wdrażane w określonym przez straż czasie.
Do dyspozycji uczniów jest 31 gabinetów lekcyjnych, 3 sale gimnastyczne oraz boisko wielofunkcyjne. Przez dwa miesiące trwały prace związane z dostosowaniem gabinetów do nowego systemu. Niektóre pracownie zmieniły swoje przeznaczenie. Cały parter budynku został przygotowany pod uczniów gimnazjum. W placówce zostaną utworzone 3 oddziały gimnazjalne – III klasa licząca 25 uczniów, i dwie II klasy liczące odpowiednio 18 i 19 uczniów. W szkole zostanie utworzony również oddział OHP liczący 11 osób. Ich zajęcia lekcyjne będą prowadzone w godzinach popołudniowych. Przez lato udało się wyremontować szatnie uczniowskie. Szkoła może pochwalić się również 2 pracowniami komputerowymi. W jednej z nich stare i wysłużone komputery zastąpiono nowoczesnymi. Szkołą Podstawową nr 3 będzie dalej kierować p. Dorota Wilczyńska-Woś.
Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2 będą prowadzone dalej w dwóch obiektach. Przy ul. Orzeszkowej do dyspozycji uczniów jest główny budynek, w którym mieści się 16 gabinetów lekcyjnych oraz budynek z salą gimnastyczną. W tym roku szkolnym przy Orzeszkowej pozostaną uczniowie wygaszanych klas gimnazjum oraz klas VI-VII. Na prośbę dyrektor p. Kingi Chudy-Jaworskiej, burmistrz wyraził zgodę aby pozostawić część „małego” budynku mieszczącego się przy ul. Reymonta. Będzie się w nim mieścić świetlica oraz biblioteka. Natomiast w „dużym” budynku naukę będą kontynuować uczniowie klas I-V, którzy mają do dyspozycji 16 sal lekcyjnych. Wokół mieszczącego się przy szkole placu zabaw powstaje siłownia zewnętrzna. Inwestycja jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przez wakacje w obu obiektach trwały prace porządkowe, wszystkie sale są już przygotowane do przyjęcia uczniów. Obie placówki mogą pochwalić się również nowoczesnymi boiskami wielofunkcyjnymi.
Zarówno maluchy jak i starsi uczniowie mogą liczyć na dobre warunki do nauki, zabawy i aktywności fizycznej. Dyrektorzy szkół stanęli na wysokości zadania i przystosowali obiekty do reformy oświaty. Zadbali również o opiekę i bezpieczeństwo podopiecznych. Teraz test musi jednak zdać nowy ustrój szkolny…