Jeden z nich był poszukiwany na podstawie listu gończego, natomiast dwóch kolejnych naruszyło prawa do swobodnego przemieszczania się wewnątrz strefy Schengen.
Wczoraj (15.12) w nocy funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie na autostradzie A4 zatrzymali kierowcę auta jadącego w kierunku granicy z Niemcami. Kierowcą okazał się 44-letni obywatel Ukrainy, który od 5 lat poszukiwany był na podstawie listu gończego wydanego za nim przez prokuraturę. Mężczyzna ma do odbycia karę pozbawienia wolności za fałszowanie dokumentów. Po potwierdzeniu aktualności poszukiwań i sporządzeniu dokumentacji służbowej Ukrainiec przekazany został do aresztu śledczego.
Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca przyjęli od niemieckiej policji dwóch kolejnych cudzoziemców: Gruzina oraz obywatela Ukrainy.
Pierwszy z cudzoziemców, 41-letni obywatel Gruzji do Polski wjechał 12 grudnia w celu podjęcia pracy na Pomorzu. Jednak dwa dni później cudzoziemiec zatrzymany został na terytorium Niemiec za nielegalny pobyt i przekazany do Polski w ramach readmisji. Z uwagi na to, iż Gruzin naruszył warunki wjazdu i pobytu, a jego cel wjazdu był inny niż deklarował podczas przekraczania granicy, otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu, w której orzeczono roczny zakaz wjazdu do Polski oraz pozostałych krajów Schengen.
Natomiast kolejny przekazany przez służby niemieckie cudzoziemiec, przyjechał do Polski rok temu na podstawie wizy z prawem do pracy. Jednak już na początku stycznia tego roku wyjechał do Berlina, by tam podjąć lepiej płatną pracę. W kwietniu zdecydował się na złożenie wniosku o azyl w Niemczech. Jednak z uwagi na fakt posiadania polskiej wizy, władze Niemiec zadecydowały o przekazaniu cudzoziemca ponownie do Polski. Ukrainiec po przekazaniu do Polski wyraził chęć jak najszybszego powrotu do swojego kraju. Komendant PSG w Zgorzelcu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Dodatkowo cudzoziemiec został skierowany do IOM w Warszawie, w celu skorzystania z pomocy w dobrowolnym powrocie do swojej ojczyzny.