NaStyku.pl

Zgorzelec: wielu mieszkańców nie wie tego o pompach ciepła

Nie tylko Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu zachęca mieszkańców do instalacji lub wymiany starego źródła ciepła na nowoczesne pompy ciepła. Eksperci serwisu Nachlodno.pl popierają takie inicjatywy, dowiedz się więcej o pompach ciepła.
Polacy coraz chętniej kupują pompy ciepła
Polacy coraz chętniej kupują pompy ciepła

Ten artykuł w prosty sposób dostarczy Ci niezbędnej wiedzy o pompach ciepła. 

Spis treści: 

 • Sprzedaż pomp ciepła - inwestorzy biją rekordy
 • Porównanie cen pomp ciepła w Zgorzelcu. Koszty z montażem.
 • Zasada działania pompy ciepła. Proste wyjaśnienie dla laika. 
 • Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami - czy to ma sens?
 • Jak obliczyć kW pompy ciepła? Sprawdź przykładowe obliczenia.
 • Koszty ogrzewania domu pompą ciepła - od czego zależą?

Sprzedaż pomp ciepła - inwestorzy biją rekordy

W 2021 roku w całym kraju sprzedano ponad 93 tys. różnych pomp ciepła. A w pierwszej połowie 2022 roku Polacy kupili aż o 133% więcej powietrznych pomp ciepła niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popularność tych oszczędnych i bezemisyjnych źródeł ciepła cieszy, ale ile tak naprawdę kosztuje pompa ciepła z montażem w Zgorzelcu? Jak działa to urządzenie i w jaki sposób dobrać jego moc do Twojego domu? Sprawdź odpowiedzi na te pytania. 

Porównanie cen pomp ciepła w Zgorzelcu. Koszty z montażem

Porównanie cen pomp ciepła można wykonać tylko dla kosztów samego urządzenia. W praktyce bardziej interesujące są jednak koszty zakupu z montażem pompy ciepła. W Zgorzelcu wynoszą one średnio 30 000 zł dla powietrznych pomp ciepła oraz ok. 45 000 zł dla pomp gruntowych (ceny netto na popularnym portalu z ofertami), przy czym aktualnie dostępność wielu modeli pomp jest ograniczona. 

Ceny samych pomp ciepła zależą od wielu czynników, m.in.: 

- typu pompy ciepła, 

- mocy urządzenia,

- producenta,

- klasy energetycznej. 

Przykładowo cena najlepszej, według ekspertów z Nachlodno.pl, powietrznej pompy ciepła oscyluje w granicach 25 000 zł. Natomiast koszty zakupu gruntowej pompy ciepła wahają się od 20 tys. zł do 50 tys. zł (średnio wynoszą 40 tys. zł).

Zasada działania pompy ciepła. Proste wyjaśnienie dla laika 

Zasada działania pompy ciepła nie jest skomplikowana. Opiera się na tym, że podczas ściskania gazów, wzrasta ich temperatura. Wystarczy więc sprężyć gaz o temperaturze zaledwie kilku stopni Celsjusza, aby uzyskać np. 35℃ lub nawet 60℃. 

I co najważniejsze: do pracy sprężarki potrzeba znacznie mniej energii elektrycznej niż do ogrzania gazu za pomocą prądu. Stąd właśnie bierze się wyjątkowa oszczędność pomp ciepła. 

Urządzenia te wykorzystują powietrze atmosferyczne, grunt lub wodę do ogrzania czynnika roboczego, który krąży w ich instalacjach tak, jak w lodówce. Czynnik ten zaczyna wrzeć już w kilku stopniach Celsjusza. 

Jego pary są następnie sprężane, w wyniku czego, jak już wiemy, wzrasta ich temperatura. W kolejnym etapie to ciepło jest odbierane i przekazywane do instalacji grzewczej budynku, a gaz zostaje skroplony i jako wychłodzona ciecz wraca z powrotem do parownika. 

Tam znów zostanie podgrzany przez naturalne źródło ciepła do zaledwie kilku ℃. Zacznie parować i cykl pracy rozpocznie się od nowa. 

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami - czy to ma sens?

W praktyce im niższą temperaturę chcemy uzyskać na wyjściu pompy ciepła (czyli w instalacji grzewczej budynku), tym mniej prądu zużyje sprężarka, a więc tym niższe będą rachunki za ogrzewanie. Z tego powodu wszystkie pompy ciepła najwydajniej pracują w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, w którym temperatura nie przekracza 35℃. 

Eksperci z Nachlodno.pl przypominają jednak, że można wykorzystać pompę ciepła także do zasilania grzejników, czyli podczas modernizacji starych budynków. Nie trzeba bowiem wymieniać całej instalacji grzewczej, co jest nieopłacalne, a często nawet niemożliwe. W takich sytuacjach warto jednak wybrać specjalny model pompy ciepła, zaprojektowany do uzyskania temperatury wyjściowej powyżej 55℃ (to tzw. wysokotemperaturowe pompy ciepła). A najlepiej polegać na opinii profesjonalnej firmy instalatorskiej. 

Jak obliczyć kW pompy ciepła? Sprawdź przykładowe obliczenia

Pompy ciepła mają różne moce nominalne. Aby przekonać się, jakiego urządzenia potrzebujesz do Twojego domu, wykonamy wspólnie proste obliczenia. 

Moc pompy ciepła można oszacować, mnożąc powierzchnię użytkową domu przez moc jednostkową, która przyjmuje następujące wartości: 

 • 0.12 dla starych, nieocieplonych domów ze stolarką starego typu,
 • 0.08 dla domów z oknami zespolonymi,
 • 0.06 w ocieplonych domach z oknami zespolonymi, 
 • 0.05 w nowych budynkach,
 • 0.03 dla domów niskoenergetycznych. 

Przykład 1. Nowy budynek o powierzchni 120 m2 potrzebuje do jej ogrzania pompy o mocy 6kW (120 x 0.05).

Przykład 2. Stary, nieocieplony dom z oknami zespolonymi o takiej samej powierzchni użytkowej, będzie wymagał urządzenia o mocy co najmniej 9,6 kW (120 x 0.08).

Jednak na razie obliczyliśmy tylko zapotrzebowanie na moc służącą do ogrzania domu. Powinniśmy również uwzględnić konieczność przygotowania ciepłej wody użytkowej. Moc potrzebna do tego celu zależy od liczby mieszkańców, a do jej oszacowania przyjmuje się przelicznik 0.3 kW na osobę (przy zasobniku o objętości 300l). Dlatego czteroosobowa rodzina potrzebuje 1.2 kW mocy grzewczej dla przygotowania c.w.u. 

Przykład 3. Nowy, 120-metrowy budynek, w którym mieszkają 4 osoby, wymaga pompy ciepła o mocy co najmniej 7.2 kW (6 + 1.2).

Przykład 4. Dla starego, nieocieplonego, 120-metrowego domu, zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę, potrzeba pompy ciepła o nominalnej mocy ok. 11 kW (9.6 + 1.2).

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła - od czego zależą?

Eksperci z serwisu Nachlodno.pl wyjaśniają, że koszty ogrzewania domu pompą ciepła zależą od wielu czynników. Najważniejszym jest wydajność samej pompy wyrażana przez współczynnik SCOP. Im jest on wyższy, tym mniej prądu zużyje pompa do dostarczenia określonej ilości ciepła. 

Na całkowite koszty ogrzewania domu pompą ciepła wypływa także powierzchnia budynku, jakość termoizolacji, rodzaj instalacji grzewczej, a nawet lokalizacja budynku. Dlatego porównanie cen pomp ciepła to dopiero pierwszy etap w wyborze najlepszego urządzenia. Pozostałe warto jednak wykonać z pomocą doświadczonego instalatora. 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również