NaStyku.pl

Zapraszamy na spektakl STREFA KONTAKTU o życiu codziennym na czesko-niemiecko-polskim pograniczu

Czeski duet artystyczny VerRich i Stowarzyszenie MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN zapraszają do Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na spektakl STREFA KONTAKTU/KONTAKTZONE/ZÓNA KONTAKTU o życiu codziennym na czesko-niemiecko-polskim pograniczu.
fot. Organizator
fot. Organizator

Czesko-niemiecko-polska granica jest strefą kontaktu pod wieloma różnymi względami i z wielu punktów widzenia. I choć na pierwszy plan wysuwa się bliskość mieszkańców regionu, którzy są „tak blisko, są sąsiadami”, to jednak codzienność pogranicza wciąż determinują granice. Wydarzenia XX wieku, wojny, wytyczanie granic i przemieszczanie się ludności, różne systemy polityczne państw, ale też stereotypy, oddziałują tu do dziś, tworząc niepowtarzalny krajobraz kulturowy, jednocześnie bliski i daleki.

Ograniczyć się, odgrodzić, czy może raczej znieść granice? Co to oznacza dla dzisiejszego życia na granicy? Jak granice wpływają na życie codzienne i próby współpracy między ludźmi z sąsiednich krajów? I co to ma wspólnego z naszą historią?

Spektakl na styku nauki i sztuki

Dokumentalny projekt czeskiego duetu artystycznego VerRich, jest próbą znalezienia odpowiedzi na te i wiele innych ważnych dla nas, mieszkańców pogranicza, pytań. Spektakl Zóna kontaktu/ Kontaktzone/ Strefa kontaktu, który oparto między innymi na wypowiedziach mieszkańców Zgorzelca, Gӧrlitz, Zittau, Bogatyni oraz innych miast i wsi trójnarodowego pogranicza, jest połączeniem teatru na żywo, instalacji audio, spaceru partycypacyjnego, zbiorowej medytacji oraz filmu. Artyści podejmują też, ważny dla tego regionu, wątek wojennych doświadczeń Oliviera Messiaena i innych jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Gӧrlitz, przez co prezentacja spektaklu w niedzielę, 25 września, Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu, ma szczególny wymiar.

Czesko-niemiecki spektakl teatralny to niecodzienne połączenie naukowej i artystycznej perspektywy. W koncepcji artystycznej duetu VerRich i współpracujących z nimi artystów projekt badawczy „Strefy kontaktu. Praktyki kulturowe na pograniczu czesko-niemiecko-polskim”, realizowany przez Instytut Historii Saksonii i Antropologii Kulturowej w Dreźnie, został przetworzony w wersję sceniczną. Ożywa, kiedy naukowe wywiady ze współczesnymi aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego na trójnarodowym pograniczu stają się materią dla teatru, spektaklu, muzyki, tańca, rytuałów i wizualizacji. To sztuka z kulturową perspektywą.   

Spektakl to rodzaj podróży, podczas której artyści podejmują temat granic. Oglądają je z różnych perspektyw i kto wie, czy ich nie pokonają. 

STREFA KONTAKTU/ KONTAKTZONE/ ZÓNA KONTAKTU

Dokumentalny performans o życiu codziennym na czesko-niemiecko-polskim pograniczu, Wielojęzyczny, z dominującym językiem czeskim oraz z niemieckimi i polskimi tytułami.

Gdzie: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu

Kiedy: niedziela, 25 września 2022, godz. 19:00

Bilety: do nabycia przed koncertem

-----------------------------------------------------------------------------------------

Koncepcja, scenariusz, dramaturgia, reżyseria: VerRich – Veronika Kyrianová i Richard Němec

Grają i występują: Ctirad Götz, Tereza Konrádová, Veronika Kyrianová, Václav Marhold, Hana Müllerová, Richard Němec & Artur Konrád

Profesjonalna współpraca: Ira Spieker i Katharina Schuchardt

Projekt wizualny i grafika: Alesya Yakubouskaya

Muzyka i projekt dźwięku: Xïola Yin

Choreografia: Alica Minar

Tłumaczenie i napisy: Veronika Kyrianová (CZ), Hana Grafová (DE) i Magda Jiřička Stojowska (PL)

Projekt jest wynikiem transgranicznej współpracy Instytutu Historii Saksonii i Antropologii Kulturowej (Drezno), platformy Hraničář Public Hall (Ústí n. L.) i GOGLMOGL produktion (Bohatice, Česká Lípa).

Projekt został objęty wsparciem Czech-German Future Fund, Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Schroubek Fund for Eastern Europe, Sanddorf Stiftung, New Network, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, EEA i Norway Grants 2014-2021 oraz Miasta Pragi, Teatru X10 i Campus Hybernská.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Drugi Marsz Równości przejdzie też przez Zgorzelec

Na granicy
czwartek, 28 września 2023, 11:31
Drugi Marsz Równości (Christopher Street Day) w Görlitz odbędzie się w sobotę 30 września pod hasłem „Hand in Hand – miteinander gehen! Chodźmy razem, trzymając się za ręce!”. W tym roku przejdzie też przez Zgorzelec.
fot. Nasze Zoo

Dynie dla Zoo Görlitz!

Na granicy
wtorek, 26 września 2023, 18:53
Zoo w Görlitz przyjmie dary w postaci dyń, które wielu gości odwiedzających Zoo uprawia w swoich przydomowych ogródkach. Każdą nienaruszoną dynię, niezależnie od jej rozmiaru czy koloru, można przynieść jako darowiznę do kasy Zoo Görlitz do 1 października.

Zobacz również