Para gwarków „Bea” i „Beato” przybyła do Zoo Görlitz w 2020 roku i w 2022 roku doczekała się swojego pierwszego potomstwa, które wzorowo wychowywała. W tym roku, w dwóch lęgach, udało im się wychować trójkę młodych ptaków.
To ogromny sukces o kluczowym znaczeniu dla ochrony tego gatunku – podkreśla kuratorka zoo, Catrin Hammer. Gwarki to monogamiczne ptaki, wyjątkowo wybredne w kwestii wyboru partnera życiowego, dlatego też potomstwo wychowują jedynie w zgodnych parach hodowlanych – dodaje.
Niestety, radość personelu zoo nie trwała długo. W ciągu zaledwie czterech dni zmarły zarówno osobniki dorosłe, jak i dwa młode z drugiego lęgu. Martwe gwarki zostały natychmiast przekazane do Landesuntersuchungsamt w Dreźnie w celu przeprowadzenia sekcji.
Wyniki badań wykazały, że wszystkie ptaki padły z powodu wirusa Usutu. Ten pochodzący z Afryki wirus, został wykryty po raz pierwszy w Niemczech w 2010 roku. Jest on przenoszony przez komary i powoduje śmiertelne infekcje, szczególnie u ptaków. W Niemczech znany jest on potocznie jako „śmierć kosa”, ponieważ kosy są uważane za gatunek najbardziej narażony na działanie tego wirusa.
Młody gwarek z pierwszego lęgu ocalał jedynie dzięki temu, że z powodu agresji rodziców, na wczesnym etapie drugiego lęgu, został oddzielony i umieszczony w zamkniętym obiekcie, gdzie komary nie mogły mu zaszkodzić.
Dla zapewnienia przetrwania ostatniego gwarka z Görlitz, personel zoo natychmiast podjął decyzję o jego przeniesieniu nad Morze Bałtyckie, a dokładnie do Centrum Randkowego w Parku Ptaków Marlow (Vogel Park Marlow), gdzie wcześniej jego rodzice i rodzeństwo już mieli okazję spotkać swoich przyszłych partnerów.
Aktualnie, ze względu na brak skutecznego leczenia oraz profilaktycznego szczepienia przeciwko wirusowi Usutu, hodowla gwarków w Görlitz została wstrzymana do odwołania.