NaStyku.pl

Zakończono program hodowli wysoce zagrożonego gatunku gwarków w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Pomimo udanych prób ochrony wysoce zagrożonego gatunku gwarków, Zoo Görlitz-Zgorzelec zmuszone było przerwać program hodowli tych ptaków, z powodu zakażenia wirusem Usutu.
fot. Nasze Zoo
fot. Nasze Zoo

Para gwarków „Bea” i „Beato” przybyła do Zoo Görlitz w 2020 roku i w 2022 roku doczekała się swojego pierwszego potomstwa, które wzorowo wychowywała. W tym roku, w dwóch lęgach, udało im się wychować trójkę młodych ptaków. 

To ogromny sukces o kluczowym znaczeniu dla ochrony tego gatunku – podkreśla kuratorka zoo, Catrin Hammer. Gwarki to monogamiczne ptaki, wyjątkowo wybredne w kwestii wyboru partnera życiowego, dlatego też potomstwo wychowują jedynie w zgodnych parach hodowlanych – dodaje.

Niestety, radość personelu zoo nie trwała długo. W ciągu zaledwie czterech dni zmarły zarówno osobniki dorosłe, jak i dwa młode z drugiego lęgu. Martwe gwarki zostały natychmiast przekazane do Landesuntersuchungsamt w Dreźnie w celu przeprowadzenia sekcji.

Wyniki badań wykazały, że wszystkie ptaki padły z powodu wirusa Usutu. Ten pochodzący z Afryki wirus, został wykryty po raz pierwszy w Niemczech w 2010 roku. Jest on przenoszony przez komary i powoduje śmiertelne infekcje, szczególnie u ptaków. W Niemczech znany jest on potocznie jako „śmierć kosa”, ponieważ kosy są uważane za gatunek najbardziej narażony na działanie tego wirusa.

Młody gwarek z pierwszego lęgu ocalał jedynie dzięki temu, że z powodu agresji rodziców, na wczesnym etapie drugiego lęgu, został oddzielony i umieszczony w zamkniętym obiekcie, gdzie komary nie mogły mu zaszkodzić.

Dla zapewnienia przetrwania ostatniego gwarka z Görlitz, personel zoo natychmiast podjął decyzję o jego przeniesieniu nad Morze Bałtyckie, a dokładnie do Centrum Randkowego w Parku Ptaków Marlow (Vogel Park Marlow), gdzie wcześniej jego rodzice i rodzeństwo już mieli okazję spotkać swoich przyszłych partnerów.

Aktualnie, ze względu na brak skutecznego leczenia oraz profilaktycznego szczepienia przeciwko wirusowi Usutu, hodowla gwarków w Görlitz została wstrzymana do odwołania.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również