NaStyku.pl

Za nami oficjalne zakończenie projektu turystycznego Witka-Smeda

1 października na Zameckim Dworze w Ĉernousach odbyło się oficjalne zamknięcie projektu turystycznego pn. Witka-Smeda.
Piotr Machaj, Robert Łężny, Robert Starzyński, Miroslav Richter
Piotr Machaj, Robert Łężny, Robert Starzyński, Miroslav Richter

Było symboliczne przecięcie wstęgi na nowo wybudowanym molo w Spytkowie i impreza, w takcie której partnerzy projektu podsumowali wszystkie działania, które rozpoczęły się już w 2018 roku.

Przypomnijmy, że w projekt zagospodarowania jeziora i terenów wokół niego, zaangażowały się trzy dolnośląskie samorządy: Gmina Zgorzelec, Sulików, Zawidów oraz czeski partner gmina Cernousy (kraj liberecki).

W ramach inwestycji Gmina Zgorzelec, główny partner w projekcie, czytelnie oznakowała i opisała trasę turystyczną (pętlę wokół jeziora) i wybudowała molo widokowe. Zagospodarowała także teren jeziora na cele rekreacyjne.

Gmina Sulików wybudowała swoją część trasy rowerowej i oznakowała ją w kierunku jeziora Witka na odcinku ok. 2,5 km. Szlak został oznaczony w sposób jasny i przejrzysty, co umożliwia pieszym i rowerzystom poruszanie się nim w kierunku gmin partnerskich.

Gmina Zawidów wybudowała kolejną cześć trasy w ramach wspólnej pętli, tworząc tym samym nowe polsko – czeskie połączenie. Zawidowski ciąg pieszo-rowerowy zaprowadzi turystę do czeskiej gminy Černousy, kolejnego partnera w przygranicznym przedsięwzięciu.

Kolejny odcinek trasy rowerowej dołożyły czeskie Černousy, umożliwiając tym samym turystom przyjemną, bezpieczną i szybką podróż po atrakcjach krajobrazowych dwóch sąsiadujących ze sobą krajach.

W miniony piątek, 1 października br. 4 parterów projektu podsumowało swoją pracę. Impreza wieńcząca projekt unijny odbyła się na Zameckim Dworze w Ĉernousach. A zainaugurowało ją uroczyste przecięcie wstęgi na nowo wybudowanym molo w Spytkowie. Symbolicznego gestu dokonali Wójt Gminy Zgorzelec – Piotr Machaj, Burmistrz Miasta Zawidów – Robert Łężny, Wójt Gminy Sulików – Robert Starzyński, Starosta Obec Ĉernousy – Miroslav Richter.

Po oficjalnym otwarciu imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację przedstawiającą efekty projektu, a także film promujący nową trasę rowerową. Na wszystkich przybyłych na uroczystość czekały liczne atrakcje oraz poczęstunek przygotowany przez partnera czeskiego. Każdy uczestnik imprezy otrzymał także upominki związane z turystyką pieszą i rowerową.

Za nami oficjalne zakończenie projektu turystycznego Witka-Smeda

Projekt realizowany był od 2018 roku, formalne zamkniecie projektu nastąpi w grudniu tego roku. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki środkom z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Projekt.

Łączna wartość projektu to 635 726,96 euro a dofinansowania 466 222,41 euro na wszystkich Partnerów.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Demontaż baraku z czasów II wojny światowej / fot. J. Purej

Görlitz: Demontaż baraku z czasów II wojny światowej

Na granicy
piątek, 22 października 2021, 09:02
Barak z czasów II wojny światowej ma zostać przeniesiony w nowe miejsce – na teren Miejsca Pamięci byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A w Zgorzelcu. Wyjątkowe przy tym jest przeniesienie zabytkowego obiektu do sąsiedniego kraju.
Nowe saksońskie rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem

Nowe saksońskie rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem

Na granicy
środa, 20 października 2021, 14:33
Rząd Saksonii przyjął 19 października 2021 nowe rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem, które wejdzie w życie 21 października 2021 r. i będzie obowiązywać do 17 listopada 2021 włącznie.

Zobacz również