NaStyku.pl

Wycieczka po fortyfikacjach miejskich

Ruszyły zapisy na pierwszą w tym roku wycieczką po Görlitz. Na wyprawę śladami fortyfikacji miejskich zaprasza Muzeum Łużyckie.
Wycieczka po fortyfikacjach miejskich. | fot.: Muzeum Łużyckie
Wycieczka po fortyfikacjach miejskich. | fot.: Muzeum Łużyckie

Do dzisiaj w Görlitz możemy podziwiać pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Wzrastające w XIII i XIV wieku znaczenie gospodarcze miasta zrodziło konieczność zabezpieczenia przed najazdami i grabieżami, które nasiliły się w okresie wojen z husytami w pierwszej połowie XV wieku. Pomimo ciągłych najazdów husytom nigdy nie udało się zdobyć miasta. Dopiero w czasach wojny trzydziestoletniej (1618-1648) mury miejskie Zgorzelca okazały się niewystarczające silne i nadnyski gród był wielokrotnie podbijany przez walczące strony.

Około 1700 roku miasto posiadało 33 basteje położone po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie murów. W XIX wieku większość murów i baszt została zniszczona. Jedyną zachowaną basztą jest Ochsenbastei, czyli Baszta Wołowa wznosząca się przy obecnej Uferstr. Fragmenty dawnych murów miejskich zachowały się w okolicy kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Po niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej ocalały także trzy wieże: Frauentrum (Wieża Panny Marii), Nikolaitrum (Wieża Mikołajska, w pobliżu której mieszkali zgorzeleccy Żydzi) oraz Reichenbacher Trum (Wieża Reichenbachska) położona przy Głównym Rynku i broniąca dostępu do miasta od zachodu. Swój obecny kształt otrzymała w 1485 roku. Później w 1641 roku podczas oblężenia miasta przez wojska cesarskie i saskie wieża została uszkodzona na skutek ostrzału armatniego. Wieżę zdobią herby dawnego Związku Sześciu Miast Łużyckich.

Bardzo Reichenbacher Turm stoi barbakan Kaisertrutz. Jego nazwa nawiązuje do czasów wojny trzydziestoletniej, gdy w 1641 roku Szwedzi pod dowództwem pułkownika Wanke zaciekle "stawiali czoło" oblegającym Zgorzelec żołnierzom cesarskim i saskim. Pierwotnie, ta powstała jeszcze przed 1490 r. budowla obronna, była wysunięta przed linię murów miejskich i otoczona fosą. W latach 80. XVI wieku B. Scultetus umieścił tu część dokumentów miejskich. Od 1932 roku Kaisertrutz pełni funkcje muzealne. Początkowo była tu filia Muzeum Cesarza Fryderyka położonego na prawym brzegu Nysy Łużyckiej.

W podróż po średniowiecznych umocnieniach miasta zabierze niezawodny Marek Bader. Wycieczka odbędzie się w najbliższy czwartek (5 kwietnia) o godzinie 16.30. Zapisać można się osobiście w sekretariacie Muzeum Łużyckiego lub telefonicznie pod nr tel.: 75 648 24 24. Koszt 10 zł.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również