NaStyku.pl

Wpływ przyczepy na spalanie ciężarówki

W firmach transportowych jednym z głównych kosztów przedsiębiorstwa są wydatki ponoszone na paliwo. To dlatego tak istotna jest możliwie największa optymalizacja w tym zakresie.
Poziom zużycia paliwa uzależniony jest od wielu czynników
Poziom zużycia paliwa uzależniony jest od wielu czynników

Chcąc wpłynąć na ten czynnik, warto poznać wszystkie powody, przez które spalanie ciężarówki wzrasta. Poza parametrami samochodu i stylem jazdy na wysokość spalania wpływa m.in. obciążenie samochodu, a nie ulega wątpliwości, że przyczepa z ładunkiem nim jest. Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby ograniczyć spalanie, poznaj nasze wskazówki, a uda Ci się osiągnąć wyższe zyski!

Średnie spalanie ciężarówki

Poziom zużycia paliwa uzależniony jest od wielu czynników, a wśród najważniejszych wymienia się:

  • rodzaj silnika i osprzętu,
  • rozmiar i wagę pojazdu,
  • wagę ładunku,
  • długość i charakter trasy,
  • styl jazdy.

W jakich wartościach mieści się średnie spalanie ciężarówki? Biorąc pod uwagę uśrednione dane, można stwierdzić, że w przypadku mniejszych gabarytów mówi się o 25 litrach na 100 kilometrów. Dla porównania dodajmy, że w samochodach dostawczych spalanie rozpoczyna się od około 11 litrów na 100 kilometrów. Każdy przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że ciężarówka spala zdecydowanie więcej podczas jazdy w warunkach miejskich, niż na długiej trasie.

Jak skutecznie obniżyć spalanie ciężarówki?

Chcąc efektywnie wpłynąć na spalanie ciężarówki, bądź TIRa, należy mieć świadomość, jakie czynniki powodują wzrost zużycia paliwa. Pierwszym z nich jest stan techniczny samochodu. Pojazdy powinny być regularnie serwisowane, ponieważ wiele usterek może przyczyniać się do wzrostu wykorzystania paliwa. Choć ta procedura wiąże się z pewnymi kosztami, to w dłuższej perspektywie pozwala przynieść spore korzyści finansowe, dzięki możliwości uniknięcia poważnych awarii w trasie. Kolejnym czynnikiem jest prawidłowy dobór ogumienia. Opony powinny być przystosowane do pokonywania odcinków długodystansowych.

Nie ulega wątpliwości, że styl jazdy to kolejna istotna kwestia. Ekonomiczna jazda pozwala zaoszczędzić! Dlatego tak istotne jest zachowanie stałej prędkości, unikanie nagłych przyspieszeń i częstego hamowania, a także niepozostawianie zapalonego silnika podczas dłuższego postoju (wówczas spalanie uzależnione jest głównie rodzaju silnika, a może wynosić około 3 litrów na godzinę). Zalecana jest także jazda na niskich obrotach. Najbardziej jednak liczy się płynna jazda, dlatego warto regularnie monitorować przebieg trasy, a jeśli pojawią się jakiekolwiek utrudnienia (np. korki), warto zdecydować się zmianę. Najkrótsza trasa nie zawsze będzie najszybsza i najbardziej ekonomiczna. Warto unikać wzniesień, czy miast. Należy zwrócić uwagę także na dodatkowe czynniki, takie jak włączona klimatyzacja, czy zbędne urządzenia podłączone do ładowarki. Choć w mniejszym stopniu, to one również wpływają na poziom zużycia paliwa.

Spalanie ciężarówki – wpływ ładunku 

Jednym z czynników, który pozwala zoptymalizować zużycie paliwa, jest właściwe umieszczenie ładunku. Po pierwsze nie można przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej – taka jazda jest wyniszczająca dla samochodu, niebezpieczna, a co więcej niezgodna z prawem. Towar powinien być rozłożony równomiernie i odpowiednio zabezpieczony. Pozwoli to obniżyć spalanie ciężarówki, ale także nie będzie obciążać konkretnych elementów eksploatacyjnych pojazdu.Efektem tego będzie redukcja kosztów ponoszonych na paliwo, a także na usunięcie ewentualnych usterek powstałych na skutek nieprawidłowego przewożenia ładunków (szczególnie o dużej masie).

Jak wspomnieliśmy wyżej, spalanie ciężarówki uzależnione jest w dużej mierze od wagi samego pojazduPrzyczepa ciężarowa powinna być solidna, stabilna i wytrzymała, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Czy możliwe, aby była również lekka? Owszem, jeśli do jej produkcji wykorzystano odpowiednie materiały. Co więcej, przyczepa powinna być pozbawiona wszelkich zbędnych elementów, które mogłyby powodować wzrost oporu powietrza. Dlatego tak ważna jest prawidłowa konstrukcja. Pozwala na zachowanie optymalnej aerodynamiki, co ma znaczenie szczególnie przy wyższej prędkości pojazdu. Redos.pl przygotowuje się rozwiązania, które wyróżniają się niską masą własną, co znacznie odciąża pojazd, a w efekcie wpływa na mniejsze zużycie paliwa oraz elementów eksploatacyjnych. Do realizacji naszych projektów wykorzystywane są wyłącznie trwałe podzespoły najwyższej jakości, które pochodzą od zaufanych partnerów.


Wiesz już, jakie czynniki wpływają na spalanie ciężarówki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zwrócić na nie uwagę – konieczne jest prowadzenie regularnego monitoringu, a następnie analizy uzyskanych danych. Dzięki temu uda Ci się skutecznie wpłynąć na wysokość zużycia paliwa, a tym samym zoptymalizować wydatki ponoszone na ten cel. Ekonomiczna jazda, przygotowanie pojazdu oraz wykorzystywanie konstrukcji o niskiej masie – to najważniejsze kwestie. Nie zapominaj, że równie ważne jest właściwe planowanie trasy – nie zawsze najkrótsza jest najbardziej ekonomiczna!

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Festyn Kultur Naszego Świata 2024

Na granicy
wtorek, 11 czerwca 2024, 10:37
Görlitz jest kolorowe, Görlitz jest różnorodne – możesz doświadczyć tego z bliska podczas Festiwalu Kultur Naszego Świata.

Zobacz również