NaStyku.pl

Worcation 2019: Znaleziono ponad 200 artefaktów

9.08. w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura odbyło się wydarzenie kończące międzynarodową wymianę młodzieży WORCATION, podczas którego uczestnicy zrelacjonowali przebieg swych prac i opowiedzieli o doświadczeniach zebranych przez ostatnie 2 tyg.
Worcation 2019 / fot. Jakub Purej
Worcation 2019 / fot. Jakub Purej

Wszyscy zebrani uczcili pamięć ofiar obozu jenieckiego Stalagu VIII A minutą ciszy, która zainaugurowana została w sześciu językach przez uczestników projektu. Podczas wspólnych dwóch tygodni od 27.07. do 10.08.2019 młodzież w wieku od 16 do 24 lat z Polski, Niemiec, Ukrainy, Francji i Włoch pracowała na terenie Stalagu VIII A, poszerzając swoją wiedzę na temat historii Stalagu, a także regionu. Podczas tegorocznego projektu młodzież zajmowała się nie tylko tematyką dotycząca historii miejsca pamięci, ale i tematem „ucieczka i migracja" w odniesieniu do histori miast Görlitz i Zgorzelca.

W ciągu ostatnich dwóch tygodnii uczestnicy projektu pracowali w trzech grupach warsztatowych: teatralnej, muzycznej i archeologicznej. Tegoroczne warsztaty muzyczne były warsztatami rapowania. Uczestnicy pod okiem prowadzącego Christiana Weiricha tworzyli własne teksty na temat migracji i utopii. Istotne dla grupy było nie tylko przedstawienie wyników swojej pracy podczas uroczystego zakończenia, ale i sam proces twórczy, który towarzyszył im przez cały okres trwania warsztatów. Drugą grupą była grupa teatralna, która zajęła się opracowaniem biografii jednego z włoskich jeńców obozu, Renato Gargano. "Nazywam się Renato Gargano i nie jestem tu dobrowolnie" - tymi słowami rozpoczęła swój występ grupa teatralna. Opowiedziana została jedna historia, która jednak przez widzów mogła być zinterpretowana na wiele sposobów. Prowadzący warsztaty Arkadiusz Ziętek zauważył podobieństwo pomiędzy dawnymi jeńcami wojennymi Stalagu a uczestnikami projektu: wszyscy byli w podobnym wieku, jednak nie wszyscy znaleźli się dobrowolnie na terenie Stalagu.

Podczas tegorocznych warsztatów archeologicznych uczestnicy towarzyszyli doświadczonemu archeologowi Pawłowi Zawadzkiemu podczas całego procesu archeologicznego. Młodzież odkryła nocną toaletę baraku znajdującego się w sowieckiej części obozu. Podczas prezentacji podsumowującej uczestnicy mogli pochwalić się wszystkimi znaleziskami. W tym roku znaleziono ponad 200 artefaktów. Projekt Worcation w tym roku odbył się już po raz dwunasty.

Worcation 2019 / fot. Jakub Purej Worcation 2019 / fot. Jakub Purej

Projekt został dofinansoway przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM), Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz, program "Żywa Demokracja", Państwową Radę Prewencji Saksonii, Federalne Ministerstwo do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiety i Młodzieży, Miasto i Powiat Görlitz, Urząd Miasta Zgorzelec i Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.

Worcation 2019 / fot. Jakub Purej

Worcation 2019 / fot. Jakub Purej 

Dziękujemy również sponsorom: Görlitzer Brotschmiede, Bäckerei Tschirch, Little John Bikes a także naszym partnerom: Europejskiemu Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura oraz Miastu Amiens.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Skradziony samochód oraz funkcjonariusz straży granicznej / fot NOSG

Odzyskano samochód o wartości 160 tys. zł

Na granicy
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:55
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu odzyskali skradziony w Niemczech samochód marki Fiat Camper o wartości 160 tys. zł – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zobacz również

Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne / fot. NOSG
Na granicy
wtorek, 07 stycznia 2020, 16:17

Telefon po pomoc

Kierownik zmiany w Placówce Straży Granicznej odebrał dramatyczny telefon. Dzwoniąca...