NaStyku.pl

Woda z Bogatyni popłynie do Czech?

W bogatyńskim urzędzie odbyło się spotkanie dotyczące możliwości zaopatrzenia mieszkańców pobliskich czeskich miejscowości w wodę pitną z Bogatyni.
Polsko-czeskie rozmowy o wodzie / fot. UMiG Bogatynia
Polsko-czeskie rozmowy o wodzie / fot. UMiG Bogatynia

Burmistrz Wojciech Błasiak był gospodarzem spotkania roboczego, w którym uczestniczyli m.in. starosta Heřmanic Vladimir Střibrný i starosta Kunratic Milan Götz, a także szef frydlanckich wodociągów, projektanci z Pragi oraz kierownictwo Bogatyńskich Wodociągów i Oczyszczalni. Nasi czescy sąsiedzi poinformowali, że w sytuacji ubywania wód podziemnych, które wiążą z działalnością KWB Turów, poszukują alternatywnych źródeł zasilania wodnego, najlepiej opartych na zbiorniku powierzchniowym. Takie kryteria spełnia woda płynąca w bogatyńskich rurach, dlatego rozmawiano o potencjalnych możliwościach jej przesyłu za południową granicę. Goście byli zainteresowani wieloma kwestiami technicznymi: od ujęć wodnych czy wielkości zbiorników i ich lokalizacji (wysokość n.p.m.), po długość rurociągów, ciśnienie wody czy technologię jej uzdatniania. Zarząd BWiO nie ukrywał, że najsłabszym elementem naszej infrastruktury jest około 60-letnia część magistrali przesyłowej. Z podobnymi problemami zmagają się Czesi. Strony wymieniły się informacjami dotyczącymi organizacji i funkcjonowania analogicznych przedsiębiorstw po obydwu stronach granicy.

Polsko-czeskie rozmowy o wodzie / fot. UMiG Bogatynia

Polsko-czeskie rozmowy o wodzie / fot. UMiG Bogatynia

Goście mieli także okazję obejrzeć obiekty bogatyńskiej spółki, takie jak stacja uzdatniania wody i przepompownia, wysoko oceniając ich poziom techniczny. Choć do ewentualnego eksportu naszej wody jest jeszcze bardzo daleko, strona czeska już podsumowała spotkanie jako bardzo pomocne.

Kolejne rozmowy z sąsiadami dowodzą, że współpraca transgraniczna bogatyńskiego samorządu wkroczyła w zupełnie nowy etap, a problemy można próbować rozwiązywać wspólnie - z korzyścią dla obu stron.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Skradziony samochód oraz funkcjonariusz straży granicznej / fot NOSG

Odzyskano samochód o wartości 160 tys. zł

Na granicy
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:55
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu odzyskali skradziony w Niemczech samochód marki Fiat Camper o wartości 160 tys. zł – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zobacz również

Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne / fot. NOSG
Na granicy
wtorek, 07 stycznia 2020, 16:17

Telefon po pomoc

Kierownik zmiany w Placówce Straży Granicznej odebrał dramatyczny telefon. Dzwoniąca...