NaStyku.pl

Władysław Bartoszewski. Życie i działalność

Biblioteka Miejska w Görlitz oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Berlinie zapraszają na wystawę poświęconą życiu i działalności Władysława Bartoszewskiego – "Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie".
Źródło: Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii
Źródło: Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii

Będzie ona prezentowana od 8 marca do 13 kwietnia w gmachu görlitzkiej biblioteki przy Jochmannstraße 2-3.

Görlitz jest kolejnym niemieckim miastem na trasie wystawy po Niemczech. To, że po Berlinie, Magdeburgu, Hamburgu i Dreźnie zawita nad Nysę Łużycką nie jest przypadkowe. W 2002 roku Władysław Bartoszewski dołączył do grona laureatów Nagrody Mostu, którą Europa-Miasto honoruje ludzi wybitnie zasłużonych w dziele zbliżania do siebie ludzi i narodów, przełamywania podziałów.

Organizatorami wystawy są: Polsko-Niemieckie Towarzystwo z Berlina we współpracy z Polsko-Niemieckim Towarzystwem w Saksonii przy wsparciu Saksońskiej Krajowej Centrali Edukacji Politycznej. Projekt otrzymał też dofinansowanie ze środków publicznych pochodzących z budżetu Wolnego Kraju Saksonia, a jego podróż po niemieckich miastach była możliwa dzięki wsparciu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów. Wernisaż wystawy, w językach polskim i niemieckim, odbędzie się w piątek, 8 marca, o godzinie 18.00. Słowo wprowadzające wygłosi Marcin Barcz, kurator wystawy i długoletni bliski współpracownik Władysława Bartoszewskiego. Postać Profesora i jego życiowe credo "Warto być przyzwoitym" przybliży obecnym Anita Baranowska-Koch, założycielka Inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego.

O wystawie

Wystawa została po raz pierwszy udostępniona publicznie we wrześniu 2015 roku, w siedzibie polskiego rządu, gdzie Władysław Bartoszewski pracował zawodowo do końca swego 93-letniego życia, tj. do kwietnia 2015 roku. W podróż po Niemczech wyruszyła w lipcu 2018 roku

Już sam tytuł ekspozycji: "Władysław Bartoszewski (1922- 2015). Pod prąd–Pamięć–Pojednanie. Stacje życiowe wielkiego polityka i budowniczego mostów między Polską i Niemcami", wskazuje na jej biograficzny i przekrojowy charakter. Autorzy prezentują nam długie i bogate życie Władysława Bartoszewskiego w trzech rozdziałach zatytułowanych: Pod prąd, Pamięć, Pojednanie i przywołują zarówno mroczne, jak również pełne nadziei epizody przeplatających się z sobą losów Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku.

Opór wolnego duchem człowieka wobec wszelkich form ucisku, pamięć o ofiarach prześladowań i praca nad pojednaniem, możliwym mimo zaznanych i wyrządzonych krzywd – to wszystko i jeszcze więcej zawiera w sobie ekspozycja, która przypomina również, że Władysław Bartoszewski przez dziesięciolecia czynnie uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach najnowszych dziejów Polski i Europy środkowej i wschodniej. Zgodnie z maksymą: "Warto być przyzwoitym".

Organizatorzy dziękują Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy za wypożyczenie wystawy i serdecznie zapraszają zainteresowane osoby z obu stron Nysy do oglądania wystawy, która będzie prezentowana do 13 kwietnia 2019r.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...