NaStyku.pl

Wielobarwny międzynarodowy orszak co roku przyciąga tłumy mieszkańców

Tłum mieszkańców przemaszerował ulicami Europamiasta Zgorzelec/Görlitz w dorocznym Transgranicznym Orszaku Trzech Króli.
Orszak Trzech Króli 2019 - zdjęcie nr 4
Orszak Trzech Króli 2019 - zdjęcie nr 4

6 stycznia wierni kościoła rzymskokatolickiego obchodzą Święto Objawienia Pańskiego, zwanego potocznie Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Obchodzone było już w III wieku pod nazwą Epifanii. Jego symbolem jest historia opisana w Ewangelii św. Mateusza, według której Trzej Mędrcy ze Wschodu (Kacper, Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi i złożyć dary – złoto, kadzidło i mirrę.

Tego dnia wierni tradycyjnie okadzają swoje mieszkania, a drzwi domów oznaczają kredą pisząc cyfry nowego roku oraz litery K+M+B lub C+M+B (obie wersje są poprawne). Z jednej strony nawiązują do inicjałów imion królów, a z drugiej, po łacinie, są skrótem od Christus mansjonem benedicat, co oznacza Niech Chrystus błogosławi ten dom. Manifestacją wiary są też organizowane tego dnia w całej Polsce Orszaki Trzech Króli.

Jedyny w Polsce Międzynarodowy Orszak Trzech Króli już po raz szósty przeszedł ulicami Europamiasta Zgorzelec/Görlitz. Tradycyjnie wyruszył spod kościoła Trójcy Świętej na Obermarkt w Görlitz, a zakończył się przy Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Podczas przemarszu, symbolizującego drogę królów do Betlejem, uczniowie zgorzeleckich szkół odegrali wydarzenia towarzyszące podróży monarchów. Uczestnicy byli więc świadkami wizyty na dworze Heroda, przystanku królów w gospodzie, sceny ostatecznego starcia sił dobra z kuszących mędrców siłami zła czy sceny oddania pokłonu dzieciątku Jezus. Oprawę muzyczną pochodu wzbogaciła Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Turów pod batutą Mariusza Sawickiego. Zgorzelec ma to szczęście, że nie musi tak jak inne miasta zabiegać o zwierzęta. Dzięki współpracy z Naszym Zoo w Görlitz uczestnicy orszaku mogą zobaczyć m.in. wielbłądy i osiołki.

W tym roku, z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, Orszak przeszedł pod hasłem "Odnowi oblicze tej ziemi". W orszakowym scenariuszu można było znaleźć wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również