NaStyku.pl

W Zgorzelcu i Görlitz uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

W Zgorzelcu i Görlitz uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu / fot. UM Zgorzelec
W Zgorzelcu i Görlitz uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu / fot. UM Zgorzelec

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, prezes Fundacji Pamięć Edukacja Kultura Kinga Hartmann-Wóycicka, reprezentująca również Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN oraz mieszkanka Görlitz Lauren Leiderman z Kulturbüro Görlitz, która przywraca pamięć o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Görlitz, złożyli wieńce i zapalili znicze pod Zgorzeleckim Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniającym ofiary faszyzmu i obozów koncentracyjnych w Zgorzelcu.

Pamięć ofiar ideologii narodowo-socjalistycznej i niemieckich obozów zagłady uczcił również Nadburmistrz Octavian Ursu, przedstawiciele görlitzkich organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Görlitz, którzy jak co roku złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Narodowego Socjalizmu na görlitzkim Wilhelmsplatz.  

W listopadzie 2005 roku, 27 stycznia ustanowiono Międzynarodowym Dniem  Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Zgromadzenie Ogólne ONZ uczciło w ten sposób pamięć żydowskich ofiar zbrodniczej eksterminacji, której w okresie II wojny światowej dokonały nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, ponieważ właśnie tego dnia w 1945 roku 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.

W Zgorzelcu i Görlitz uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku. Inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz, „Staszek”, ówczesny prezes Koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu. Pomnik ma formę muru z granitowych kamieni, nawiązującą do wyglądu zapamiętanej przez Hantza „ściany śmierci” w KL Auschwitz. W pomnik wmurowano urny z ziemią przywiezioną z sześciu obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Bełżcu, Dachau, Sobiborze, Treblince i na Majdanku. W 2009 roku, rok po śmierci Stanisława Hantza, w pomniku umieszczono kolejne urny z ziemią z obozów Mauthausen Gusen, Ravensbrück, Sachsenhausen, Flosenburg. Do Zgorzelca przywieźli je młodzi niemieccy antyfaszyści z Berlina, Kassel, Hamburga i Bielefeld.

Pomnik, który w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu, znajduje się w centrum miasta, na placu Wilhelma (Wilhelmsplatz). Umieszczony na nim napis „Zmarli wzywają żywych” i złowrogi Winkiel, trójkąt oznaczający kategorię więźnia, który wraz z numerem obozowym naszywano na pasiaku, przypomina zbrodnie popełnione przez Niemców w imię chorej wizji narodu i państwa.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...