Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, prezes Fundacji Pamięć Edukacja Kultura Kinga Hartmann-Wóycicka, reprezentująca również Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN oraz mieszkanka Görlitz Lauren Leiderman z Kulturbüro Görlitz, która przywraca pamięć o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Görlitz, złożyli wieńce i zapalili znicze pod Zgorzeleckim Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniającym ofiary faszyzmu i obozów koncentracyjnych w Zgorzelcu.
Pamięć ofiar ideologii narodowo-socjalistycznej i niemieckich obozów zagłady uczcił również Nadburmistrz Octavian Ursu, przedstawiciele görlitzkich organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Görlitz, którzy jak co roku złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Narodowego Socjalizmu na görlitzkim Wilhelmsplatz.
W listopadzie 2005 roku, 27 stycznia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Zgromadzenie Ogólne ONZ uczciło w ten sposób pamięć żydowskich ofiar zbrodniczej eksterminacji, której w okresie II wojny światowej dokonały nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, ponieważ właśnie tego dnia w 1945 roku 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.
Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku. Inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz, „Staszek”, ówczesny prezes Koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu. Pomnik ma formę muru z granitowych kamieni, nawiązującą do wyglądu zapamiętanej przez Hantza „ściany śmierci” w KL Auschwitz. W pomnik wmurowano urny z ziemią przywiezioną z sześciu obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Bełżcu, Dachau, Sobiborze, Treblince i na Majdanku. W 2009 roku, rok po śmierci Stanisława Hantza, w pomniku umieszczono kolejne urny z ziemią z obozów Mauthausen Gusen, Ravensbrück, Sachsenhausen, Flosenburg. Do Zgorzelca przywieźli je młodzi niemieccy antyfaszyści z Berlina, Kassel, Hamburga i Bielefeld.
Pomnik, który w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu, znajduje się w centrum miasta, na placu Wilhelma (Wilhelmsplatz). Umieszczony na nim napis „Zmarli wzywają żywych” i złowrogi Winkiel, trójkąt oznaczający kategorię więźnia, który wraz z numerem obozowym naszywano na pasiaku, przypomina zbrodnie popełnione przez Niemców w imię chorej wizji narodu i państwa.