Czy powiat zgorzelecki jest wolny od zakażeń koronawirusem? Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w naszym powiecie nie odnotowano nowych przypadków COVID – 19. Natomiast w całym kraju dziś (25.04.2022) ministerstwo odnotowało 267 pozytywnych testów.
Dla porównania, sąsiadujący z nami powiat Görlitz, na dzień 22.04.2022 odnotował 264 przypadki zakażenia koronawirusem wśród dorosłych i 31 przypadków wśród dzieci.
Jak to możliwe, że powiat zgorzelecki jest wolny od choroby? Nie każdy mieszkaniec z tym się zgadza.
W ubiegłym tygodniu miałem dziwne objawy choroby. Przede wszystkim bardzo bolało mnie gardło. Miałem dreszcze, gorączkę i czułem się kompletnie wyczerpany. Byłem u lekarza pierwszego kontaktu ale tylko zapytał czy mam smak i zapach. Zapachów nie czułem ale czułem słodki i słony smak. Lekarz stwierdził ropne zapalenie gardła. Przepisał mi antybiotyk. Nie dawało mi jednak spokoju to, że ciągle kaszle i jestem tak bardzo osłabiony – piszę do redakcji nastyku.pl nasz Czytelnik. - Poprosiłem żonę by w aptece kupiła mi test antygenowy. Nie musiałem czekać na wynik nawet przewidzianych 15 minut. W zasadzie od razu wyszedł pozytywny. Choroba dotknęła również moją żonę i syna. Nie zdecydowaliśmy się jednak na zropienie testów PCR. Skoro zapalenie gardła to zapalenie gardła – dodaje Pan Wojtek.
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Taki test lekarz zleci osobie z objawami, które mogą być wywołane zakażeniem koronawirusem. Test będzie bezpłatny dla pacjenta. Natomiast Od 1 kwietnia szpitale muszą pokrywać koszty testów z własnego budżetu. NFZ 28 marca znowelizował zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Za jego sprawą od 1 kwietnia NFZ nie płaci już za testy antygenowe i PCR placówką medycznym.
Test nie jest też wymagany przy przyjęciu na oddział szpitalny, sanatorium czy do domu opieki społecznej.
Chociaż w Niemczech odnotowuje się znacznie więcej przypadków chorych na COVID-19 niż w Polsce, sąsiadujący kraj na początku kwietnia również zdecydował się na poluzowanie wielu obostrzeń.