NaStyku.pl

Tysiące ofert pracy w jednym miejscu i szansa na zatrudnienie niemal od ręki

W środę, 15 maja w Zgorzelcu ruszają XXIII Transgraniczne Targi Pracy. To dobra okazja, aby porozmawiać o przedsięwzięciu i rynku pracy z Bartoszem Koteckim, wicedyrektorem DWUP.
Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy / fot. archiwum prywatne
Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy / fot. archiwum prywatne

XXIII Transgraniczne Targi Pracy to jedyne tego typu przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku i jedno z największych w Polsce. Ponad tysiąc miejsc pracy czeka u pracodawców z Polski, Niemiec oraz Czech. Ich przedstawiciele pojawią się w Miejskim Domu Kultury. O targach i rynku pracy rozmawiamy z Bartoszem Koteckim, wicedyrektorem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

 

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy? W jakich branżach brakuje rąk do pracy?

Odpowiedź właściwie może być bardzo krótka, ponieważ niemal w każdej branży brakuje rąk do pracy. Odpowiadając szerzej, te najbardziej poszukiwane zawody na Dolnym Śląsku to budowlańcy i kucharze. Pojawiły się również nowe zawody deficytowe w regionie – m.in. kosmetyczka, mechanik, nauczyciel i pracownik służb mundurowych. Potwierdza to badanie „Barometr zawodów”, które od 4 lat prowadzimy w regionie angażując ponad 100 lokalnych specjalistów i praktyków rynku pracy, mających codzienny kontakt zarówno z pracodawcami jak i osobami poszukującymi pracy.

Wielu przedsiębiorców deklaruje duże trudności z pozyskaniem pracowników. Z czego to wynika?

Powodów jest jak zawsze wiele, ale głównie wpływa na nią stały rozwój inwestycji, a także wzrost atrakcyjności regionu. Nie bez powodu Dolny Śląsk wraz z Wrocławiem znalazł się niedawno na 6. miejscu w rankingu wśród najszybciej rozwijających się regionalnych gospodarek w Europie. To pokazuje, że nasi przedsiębiorcy, a także zagraniczni inwestorzy, którzy lokują tu swoje inwestycje mają doskonałe warunki do rozwoju. Ale trzeba też pamiętać, że w ślad za tym rozwojem idzie zapotrzebowanie na pracowników, których brakuje. I to jest duży problem.

Jakie są problemy rynku pracownika?

Pracownicy wciąż mają powody do narzekania na wysokość płac – to z jednej strony. Z drugiej zaś często też sami mają problemy z podjęciem zatrudnienia. W rejestrach Powiatowych Urzędów Pracy na Dolnym Śląsku jest blisko 65 tys. osób bezrobotnych, a to wciąż spora grupa, bo to tak, jakby wszyscy mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego byli bez pracy. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Główne cechy to przeważnie niski poziom wykształcenia, brak doświadczenia zawodowego lub zdezaktualizowane kwalifikacje. W wielu przypadkach dochodzi kwestia wieku i wykluczenia społecznego z powodu chorób własnych lub bliskich. Takie przypadki szczególnie są złożone. Musimy więc usuwać wszelkie bariery przed osobami, które chcą pracować, ale jest wiele spraw, które zatrzymują je w domu. Często są to choroby albo konieczność opiekowania się osobami bliskimi. Młodzi ludzie chcą pracować, ale mają problem ze znalezieniem miejsca opieki dla swoich dzieci. Właśnie takie problemy musimy rozwiązywać.

Problemy rynku pracodawcy?

Ten rynek mocno się zmienia. Warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno przedsiębiorcy nie szukali pracowników IT w urzędach pracy, ale i to się zmieniło w ostatnim czasie. Na dobrą pracę od ręki i dobre wynagrodzenie mogą liczyć nie tylko pracownicy branży IT, ale też specjaliści z dziedziny finansów i rachunkowości, inżynierowie produkcji. Ze względu na braki kadrowe zaczyna wyglądać na to, że w dużej mierze już chęć do pracy staje się wystarczającym atutem dla pracodawców. Wychodzą oni z założenia, że będą w stanie sami wyuczyć i przygotować pracownika. Wsparcie kadrowe uzupełniają pracownicy z zagranicy. Głównie ze Wschodu. W zawodach, którymi nie są zainteresowani Polacy, zatrudnienie znajdują właśnie cudzoziemcy. Najczęściej przy prostych pracach i w branży usługowej. Podobne zjawiska obserwujemy od lat np. u naszych zachodnich sąsiadów.

Transgraniczne Targi Pracy już na dobre zadomowiły się w Zgorzelcu. Czego możemy spodziewać się po tej edycji? Czym targi przyciągną pracodawców i pracowników?

Targi się rozwijają i to mnie cieszy. Odwiedzających, a tych jest ok. 2.000 – przyciąga ogromna liczba ofert pracy ale nie tylko. To jedna z niewielu okazji, gdzie można bezpośrednio porozmawiać z pracodawcą. Te kontakty chwalą sobie odwiedzający targi, bo są mniej formalne niż rozmowa kwalifikacyjna. Podobnie uważają pracodawcy, którzy doceniają rozmowę w cztery oczy z potencjalnym pracownikiem jeszcze zanim rozpocznie się rekrutacja. Dla pracodawców ważne jest również, że w sposób bezpłatny mogą prowadzić rekrutację, licząc na profesjonalne wsparcie organizatora targów. Pewnie te wszystkie czynniki sprawiają, że organizujemy największe transgraniczne targi w Polsce. Mamy doskonałą i atrakcyjną lokalizację dla wystawców oraz przychylności i wsparcie władz miasta i powiatu zgorzeleckiego.

Ilu wystawców weźmie udział w targach?

W środę, 15 maja w targach weźmie udział 83 wystawców. To pracodawcy, przedstawiciele agencji zatrudnienia i instytucji związanych z rynkiem pracy. W tracie trwania targów zaplanowaliśmy także prezentacje multimedialne prowadzone przez doradców EURES z Czech i z Niemiec na temat warunków życia i pracy w tych krajach. Do dyspozycji odwiedzających będą również doradcy EURES oraz doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz specjaliści Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego. Zapewniamy obsługę tłumaczy na stoiskach, na których nie będzie polskojęzycznych przedstawicieli pracodawcy. A na zgłodniałych nie tylko dobrej pracy będzie czekała kawa i ciepłe przekąski. W tym roku – i to jest jedna z nowości - przed Miejskim Domem Kultury w Zgorzelcu ustawią się dwa food tracki.

Jakie oferty czekają na poszukujących pracy?

Wybór będzie ogromny, ponieważ do dyspozycji będzie ponad 1.000 ofert pracy. Wśród targowych wakatów będą propozycje zatrudnienia dla pracowników w logistyce, pracowników produkcyjnych, magazynierów, opiekunów osób starszych, pracowników w hotelarstwie i gastronomii, spawaczy, ślusarzy, hydraulików, elektryków, kierowców, operatorów wózków widłowych, monterów, operatorów CNC, tokarzy a także pracowników w branży budowlanej. Na stronie www.eures.dwup.pl opublikowana została lista stanowisk pracy, na które prowadzone będą rekrutacje. Więc wszystkich zainteresowanych zapraszamy pod ten adres.

Co z osobami, które nie będą mogły uczestniczyć w targach? Czy podobnie jak w ubiegłym roku ruszy rekrutacja internetowa?

To już tradycja, że dbamy również o tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą odwiedzić nas w Zgorzelcu. Podobnie jak w latach ubiegłych uruchomimy usługę „CV-ON-LINE”. Do 24 maja włącznie będzie można przesyłać aplikacje i nawiązać kontakt z pracodawcami, którzy brali udział w targach. CV w języku niemieckim, angielskim lub czeskim ze wskazaniem nazwy pracodawcy i stanowiska będzie można przesyłać na adres targi@dwup.pl.

Jakie wskazówki udzieliłby Pan osobom, które chcą rozpocząć pracę za granicą?

Osoby, które chcą rozpocząć pracę za granicą powinny się przede wszystkim dobrze i świadomie przygotować do wyjazdu. Należy ustalić z pracodawcą wszystkie informacje związane z zatrudnieniem: miejsce i wymiar czasu pracy, rodzaj umowy, warunki wynagrodzenia, a także przysługujące świadczenia socjalne itp. Warto zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do opieki zdrowotnej na koszt NFZ do momentu rozpoczęcia pracy. To takie podstawy. Szczegółowe porady można znaleźć na stronie naszych doradców EURES – www.eures.dwup.pl, będziemy o nich mówić również podczas targów.

Jak przygotować się do targów?

Należy zabrać ze sobą aktualne CV najlepiej w języku niemieckim, czeskim lub polskim w kilku/kilkunastu egzemplarzach. Jeżeli komuś zabraknie będzie możliwość skopiowania CV w punkcie ksero przygotowanym przez organizatora targów.

Jaką wartość niosą za sobą międzynarodowe targi pracy z punktu widzenia osoby technicznej?

To już XXIII edycja targów, a na samym początku zależało nam przede wszystkim na informowaniu o możliwościach podejmowania pracy na pograniczu, ale w kolejnych latach funkcja informacyjna ulega zmniejszeniu na rzecz funkcji rekrutacyjnej. Tak więc obecnie targi są dobrą okazją na skojarzenie pracodawców z pracownikami, ale w wymiarze transgranicznym, dzięki bliskości granicy niemieckiej i czeskiej. W związku z tym targi idealnie wpisują się jako sztandarowe działanie Partnerstwa Eures-TriRegio. A ważne jest również to, że pozyskujemy na nie finansowe wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI.

Czego życzy Pan uczestnikom, pracodawcom i organizatorom?

Poszukującym pracy życzę tylko dobrych ofert. Pracodawcom samych dobrych kandydatów. A organizatorom i współorganizatorom, bo to wysiłek wielu osób, życzę by misja targów była realizowana a samo przedsięwzięcie rosło w siłę. A dzięki wieloletniej historii śmiało mogę powiedzieć, że transgraniczne targi w Zgorzelcu to dobra marka zarówno dla pracodawców, jak i szukających nowego zajęcia pracowników.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

Transgraniczne Targi Pracy (15 maja 2019 r.)

godz. 10.00–14.00, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu przy ul. Parkowej 1

godz. 10.00–10.15 – oficjalne otwarcie Targów Pracy

godz. 10.15–14.00 – część wystawiennicza na stoiskach (pracodawcy z Niemiec, Czech i Polski, przedstawiciele instytucji z zakresu rynku pracy, gospodarki i edukacji z Polski, Niemiec oraz Czech)

Prezentacje w sali kinowej na I piętrze:

godz. 11.00–11.30 – warunki życia i pracy w Czechach – doradca EURES,

godz. 12.00–12.30 – warunki życia i pracy w Niemczech – doradca EURES.

 

Więcej informacji o targach i pracy za granicą można znaleźć na www.eures.dwup.pl.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...