NaStyku.pl

Tożsamość pogranicza - dialog w Zgorzelcu. Zapraszamy na spotkanie

Przed II wojną światową Goerlitz (Zgorzelec) było jednym miastem. Podzielone na mocy traktatów pokojowych decyzją polityków, leży po dwóch stronach Nysy.
fot. Organizator
fot. Organizator

Wejście do Strefy Schengen pozwoliło otworzyć szlabany i zlikwidować punkty kontrolne, mieszkańcy obu miast mogą swobodnie bywać u siebie, podejmować wspólne działania.

Jaka jest tożsamość mieszkańców pogranicza? Jak wpływa na nią sąsiedztwo trzech krajów - Polski, Niemiec i Czech? Co dla mieszkańców oznacza nazwa “Europa - Miasto Zgorzelec - Görlitz”?

Zapraszamy na spotkanie w formie dialogu publicznego. Rozmowa, którą proponujemy buduje przestrzeń do zrozumienia innych, a nie przekonywania do swoich poglądów.Każda z osób uczestniczących w spotkaniu dialogowym będzie miała szansę podzielić się swoim punktem widzenia i zostać usłyszanym/ną w rozmowie.

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie 5 czerwca w godzinach 17:00-19:30, w Domu Jakuba Böhme (Daszyńskiego 12, 59-900 Zgorzelec)

Spotkanie facylitować będą: Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie przez Martę Miatkowską.

Partnerem wydarzenia jest stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen.

Zgłoś się na spotkanie przez formularzhttps://forms.gle/mifDpcLzzgxMswyM7

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Drugi Marsz Równości przejdzie też przez Zgorzelec

Na granicy
czwartek, 28 września 2023, 11:31
Drugi Marsz Równości (Christopher Street Day) w Görlitz odbędzie się w sobotę 30 września pod hasłem „Hand in Hand – miteinander gehen! Chodźmy razem, trzymając się za ręce!”. W tym roku przejdzie też przez Zgorzelec.
fot. Nasze Zoo

Dynie dla Zoo Görlitz!

Na granicy
wtorek, 26 września 2023, 18:53
Zoo w Görlitz przyjmie dary w postaci dyń, które wielu gości odwiedzających Zoo uprawia w swoich przydomowych ogródkach. Każdą nienaruszoną dynię, niezależnie od jej rozmiaru czy koloru, można przynieść jako darowiznę do kasy Zoo Görlitz do 1 października.

Zobacz również