NaStyku.pl

Sztuka i wojna: Nowa wystawa czasowa i konferencja naukowa w Muzeum Śląskim w Görlitz

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „Sztuka i wojna” w sobotę, 11 listopada o godz. 14 oraz na konferencję naukową pod tym samym tytułem, która odbędzie się w dniach 15-18 listopada.
fot. Muzeum Śląskie w Goerlitz
fot. Muzeum Śląskie w Goerlitz

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła sztuki od XVI do XXI wieku, które dotyczą wojny i towarzyszących jej zjawisk. Wojna to jedno z najtragiczniejszych doświadczeń ludzkości. To cierpienie milionów ludzi skazanych na ucieczki, wypędzenia i śmierć. We wszystkich epokach wojna była dla sztuki zagrożeniem, a jednocześnie źródłem inspiracji. 

To jaką rolę odgrywa sztuka w rozrachunku z tragicznymi wydarzeniami wojennymi jest jednym z przewodnich tematów zarówno nowej wystawy czasowej, jak i konferencji. Wystawa, która potrwa do 30 czerwca przyszłego roku jest wstępem do refleksji i dialogu. Natomiast sympozjum zaprasza do pogłębionej dyskusji nad rolą i wpływem sztuki w kontekście wojennych zmagań, kultury pamięci oraz znaczenia obrazów w historii i teraźniejszości. Międzynarodowa konferencja odbywać się będzie w Muzeum Śląskim w Görlitz i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

- Konferencja zgromadzi międzynarodowe grono historyków sztuki i artystów – zapowiada Agnieszka Gąsior, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Festyn Kultur Naszego Świata 2024

Na granicy
wtorek, 11 czerwca 2024, 10:37
Görlitz jest kolorowe, Görlitz jest różnorodne – możesz doświadczyć tego z bliska podczas Festiwalu Kultur Naszego Świata.

Zobacz również