NaStyku.pl

Szklana Arka na święta

Na niemieckim brzegu Nysy Łużyckiej, tuż za mostem Staromiejskim podziwiać można niezwykłą instalację, która przybyła do Görlitz prosto z Katowic.
Instalacja będzie stała do końca stycznia 2019 r. / fot. UM Zgorzelec
Instalacja będzie stała do końca stycznia 2019 r. / fot. UM Zgorzelec

Wystawiana na terenie klasztoru franciszkanów podczas Światowej Konferencji Klimatycznej, przypominała jak wielka jest odpowiedzialność człowieka za przyrodę. Że los kruchej i delikatnej natury spoczywa w naszych, ludzkich rękach.

Instalację tworzą dwie rzeźby - wielowarstwowa, szklana łódź, która powstała w Atelier Männerhaut Ronalda Fischera, Stefana Stangl, Jo Joachimsthalera i Alexandra Wallnera w bawarskim Lichtenthal oraz drewniana dłoń, wymyślona i zaprojektowana przez artystów Christiana Schmidta i Sergyia Dyschlevyy'ego. Grupa nosi nazwę "Szklana Arka 3" i od 2016 roku przemierza Niemcy. W Görlitz przy moście Staromiejskim będzie stała do końca stycznia 2019 r., ale zbliżające się świąteczne dni to doskonała okazja, aby wybrać ją jako jeden z celów świątecznego spaceru.

Pomysł

W 2006 roku w bawarskiej gminie Haidmühle, pierwszym wzorcowym regionie w Zielonym Pasie Europy, zrodził się pomysł, aby wysłać Szklaną Arkę na trwającą kilka lat wyprawę przez kraj Saksonia-Anhalt. Zainspirowany arką artystów szklarzy Ronalda Fischera i Huberta Sterna, która przez trzy lata podróżowała przez morze lasów bawarsko-czeskiego pogranicza, drugi prezes Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu Mittleres Elstertal, Rainer Helms, podjął decyzję o rozpoczęciu podobnego projektu dla Niemiec Środkowych.

Szklana Arka 3 - łódź ze szkła budzi się do życia

Niesione na skrzydłach idei, że sztukę i przyrodę można wspaniale połączyć, i entuzjastycznie nastawione do intermedialnej podróży pierwszej szklanej arki przez Park Narodowy Lasu Bawarskiego i Park Narodowy Szumawa, Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu zaplanowało trwającą blisko 10 lat trasę wzdłuż szczególnie wartych ochrony miejsc i obszarów w delcie trzech krajów: Saksonii-Anhalt, Saksonii i Turyngii. Jest to jeden z powodów umieszczenia w nazwie projektu cyfry 3: Szklana Arka jest trzecim tego typu obiektem i podróżuje przez trzy kraje przez 3 lata.

Arka jako serce projektu była tworzona od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku przez utalentowaną rękę Ronalda Fischera we współpracy z artystami atelier „Männerhaut” Stefanem Stangl, Jo Joachimsthaler i Alexandrem Wallner.

Dzięki wsparciu Fundacji Środowiska, Ochrony Przyrody i Ochrony Klimatu Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt oraz dzięki zaangażowaniu licznych sponsorów, Szklana Arka wyrusza w czerwcu 2016 roku na trzyletnią wyprawę przez zielone serce Niemiec.

Szklany hołd dla natury i życia

Pierwsza Szklana Arka, zrodzona w bawarskim miasteczku Zwiesel w 2003 roku, stanęła wówczas przed trudnym zadaniem. Miała ona rozpowszechnić informację o misji człowieka w zakresie ochrony przyrody - i to również poza granicami kraju, aż w Czechach. Niosąc przesłanie, że przyroda i jej ochrona nie uznaje granic i że musimy wspólnie szukać rozwiązań dotyczących ochrony gatunków, Arka zawijała do wielu portów.

I również ładunek trzeciej Arki jest nie mniejszej wagi. Na 1095-dniowej wyprawie z zamku Moritzburg w Zeitz, przez Brocken, cumując w łącznie 20 starannie wybranych miejscach, będzie uświadamiać ludzi o kruchości przyrody. Dlatego właśnie inicjatorzy projektu zdecydowali się na wykonanie arki w całości ze szkła, podobnie jak jej dwóch poprzedniczek, które w tamtym czasie stanowiły również pomnik umierającej huty szkła na południu Niemiec.

Dębowa pamiątka

Szklany obiekt jest ułożony w pięciometrowej drewnianej dłoni, wymyślonej i zaprojektowanej przez artystów Christiana Schmidta i Sergyia Dyschlevyy'ego. W pozycji lekko nachylonej szklano-drzewna kompozycja z jednej strony uświadamia, że zachowanie naturalnego i kulturowego krajobrazu jest w ludzkich rękach. Jednocześnie całość kojarzy się z płynącym ruchem, w którym Szklana Arka zdaje się wymykać drewnianej dłoni i - można powiedzieć - przenosi odpowiedzialność na konkretnego obserwatora.

Dla inicjatorów i zwolenników projektu ważne jest, aby widzowie postrzegali Arkę jako spójną z miejscem, w którym jest wystawiona, z zaakcentowaniem ochrony przyrody. Całość ma być z jednej strony przystanią spokoju i wyciszenia, a z drugiej strony ma świadomie inspirować widza do zauważenia otoczenia. Dlaczego konieczne jest stworzenie obszaru ochronnego w tym miejscu? Jakie cechy szczególne w kulturze i przyrodzie są szczególnie warte zachowania? Szklana Arka jako centralny punkt danego przystanku staje się jednocześnie drogą i celem. W ten sposób pomysłodawcy i projektanci mają nadzieję, że odwiedzający wykorzystają obiekt sztuki, jako cel wycieczek, aby (zupełnie na nowo) odkryć otoczenie. 

Zacieśnienie więzi

Ponieważ instalacja ma również promować komunikację - między miłośnikami przyrody i praktykami kultury, między mieszkańcami i turystami, a także między lokalnymi działaczami na rzecz ochrony przyrody i aktywnymi w regionie Lasu Bawarskiego - podróż Arką będzie oprawiona w szereg wydarzeń do 2019 roku. W każdym razie warto podziwiać Arkę w naturze, ale także regularnie zaglądać do zakładki "Lokalizacje", ponieważ podróż obiektu sztuki i kultu jest dokumentowana krótkimi filmami. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również