NaStyku.pl

Sześć razy głośniej!

Sześć młodych papug wyfrunęło z budek lęgowych w wolierze Qishan.
Pisklę aleksandretty podczas kontroli / fot. C. Hammer, zoo-goerlitz.de
Pisklę aleksandretty podczas kontroli / fot. C. Hammer, zoo-goerlitz.de

Woliera Qishan, w której panuje chiński krajobraz górski w Naszym Zoo, zawsze tętni życiem. Oprócz bażantów złocistych, zwinnych wiewiórek górskich i ciekawych krzyżodziobów, to przede wszystkim radosne i głośne stado rzucających się w oczy aleksandrett chińskich sprawia, że ​​kompleks ten jest atrakcją dla zwiedzających.

Aleksandretty w tym roku także mają potomstwo: po 25-dniowym okresie lęgowym wykluło się sześć piskląt. Rodzice wzorowo opiekują się młodymi, o czym przekonują się opiekunowie zwierząt podczas cotygodniowej kontroli budek lęgowych. Kontrole obejmują regularne ważenie, obrączkowanie oraz pobieranie piór do testów w celu określenia płci.

W trzecim roku życia, płeć tego gatunku papug można rozpoznać na pierwszy rzut oka, ponieważ występuje u nich dymorfizm płciowy, podczas gdy samice mają czarny dziób, u samców dziób jest pomarańczowy.

Do tego czasu jednak nie będziemy czekać. Inne instytucje zoologiczne chciałyby już wiedzieć, jaką płeć otrzymają, gdyż ze względu na ograniczoną przestrzeń oraz, aby uniknąć chowu wsobnego, nie możemy zatrzymać wszystkich młodych ptaków - komentuje kurator Catrin Hammer, w celu wyjaśnienia testu piór.

Wyniki testu już są dostępne: trzy samce i trzy samice badają świat poza swoimi drewnianymi, budkami lęgowymi, w których spędziły dwa pierwsze miesiące życia.

Przy odrobinie szczęścia zwiedzający mogą obserwować, jak rodzice karmią swoje młode. Można je odróżnić od dorosłych ptaków po dużych czarnych oczach, jaśniejszym upierzeniu i pomarańczowym dziobie.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Casting do filmu: Cometh Girl

Casting do filmu: Cometh Girl

Na granicy
czwartek, 22 lipca 2021, 09:12
Reżyserzy szukają dziewczyny w wieku 14-17 lat, która mówi natywnie po niemiecku i zna polski na podstawowym poziomie (lub lepszym).

Zobacz również