NaStyku.pl

Strażak nie tylko do pożaru

Strażacy nie są już tylko specjalistami od gaszenia pożarów. Zawód ten na przestrzeni kilku lat bardzo się zmienił. Obecnie pożarnicy są również ratownikami, którzy pomagają poszkodowanym w przeróżnych sytuacjach.
Straż Pożarna
Straż Pożarna

Przekonać się o tym można było kilka dni temu kiedy uratowali mężczyznę, który ugrzązł w grzęzawisku.

Cała historia wydarzyła się w środę 19 lipca. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu prowadzili zajęcia szkoleniowe dla harcerzy przebywających na koloni wodniackiej na stanicy żeglarskiej KS Turów w Ręczynie. Spotkanie niepodziewanie zostało przerwane. Strażacy zostali zadysponowani do prowadzenia akcji ratowniczej.

Jak informuje KP PSP w Zgorzelcu, w położonej niedaleko od przystani żeglarskiej miejscowości Spytków, pracownik spółki wodnej, który kosił trawę wzdłuż linii brzegowej zbiornika Witka, utknął na podmokłym terenie. Mężczyzna nie był w stanie samodzielnie się wydostać i szybko zanurzył się po pas w grzęzawisku. Akcja ratunkowa przeprowadzona przez towarzyszących kosiarzowi pracowników okazała się nieskuteczna. Nie udało im się wyciągnąć kolegi.

Na szczęście strażacy szybko przybyli na miejsce zdarzenia i natychmiast rozpoczęli akcję ratunkową. Ich działania polegały na ustabilizowaniu gruntu za pomocą drewnianych pali oraz podpięciu do poszkodowanego linki ratowniczej. W ten sposób zabezpieczono mężczyznę przed dalszym pogrążeniem się w torfowisku. Później przystąpiono do ręcznego wybierania błota.

Jak się dowiadujemy, akcja uwalniania mężczyzny trwała ponad godzinę. Po odkopaniu jednej nogi możliwe było jego wyciągnięcie i ewakuacja. Poszkodowanego przejął zespół ratownictwa medycznego, który udzielił mu niezbędnej pomocy.

W ten sposób strażacy dopisali kolejny temat do katalogu omawianych zagrożeń podczas wypoczynku nad wodą… zagrożenia i skutki wynikające z poruszania się na podmokłym terenie.

Fot.: KP PSP Zgorzelec

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Drugi Marsz Równości przejdzie też przez Zgorzelec

Na granicy
czwartek, 28 września 2023, 11:31
Drugi Marsz Równości (Christopher Street Day) w Görlitz odbędzie się w sobotę 30 września pod hasłem „Hand in Hand – miteinander gehen! Chodźmy razem, trzymając się za ręce!”. W tym roku przejdzie też przez Zgorzelec.
fot. Nasze Zoo

Dynie dla Zoo Görlitz!

Na granicy
wtorek, 26 września 2023, 18:53
Zoo w Görlitz przyjmie dary w postaci dyń, które wielu gości odwiedzających Zoo uprawia w swoich przydomowych ogródkach. Każdą nienaruszoną dynię, niezależnie od jej rozmiaru czy koloru, można przynieść jako darowiznę do kasy Zoo Görlitz do 1 października.

Zobacz również