Nieposegregowane śmieci z Niemiec
Pierwszy transport nielegalnych odpadów komunalnych funkcjonariusze Działu Realizacji Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali na autostradzie A4 w rejonie Jędrzychowic. 24 tony pochodzących z Niemiec śmieci miało trafić do firmy z województwa śląskiego, gdzie miały zostać zutylizowane. Jednak po dokonaniu rewizji towaru mundurowi nabrali wątpliwości co do rodzaju przewożonych odpadów oraz przedłożonych przez kierowcę dokumentów.
Na naczepie znajdowały się bowiem rozdrobnione i nieposortowane, wymieszane: tekstylia, tworzywa sztuczne, papier i tworzywa gumowe. Ładunek miał intensywny, nieprzyjemny zapach. Sporządzono dokumentację fotograficzną „towaru” i zwrócono się z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu – delegatura w Jeleniej Górze o wydanie opinii w tej sprawie. WIOŚ wydał decyzję uznającą przedmiotowy przewóz za nielegalne przemieszczanie odpadów na podstawie rozporządzenie (WE) Nr 1013/2006 z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów – informuje Marta Tarnowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Kierowcę ukarano mandatem karnym, a towar wraz z ciężarówką zabezpieczono na parkingu. Sprawę prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu.
Zatrzymano transport odpadów komunalnych z Czech
Kolejny transport zatrzymano w okolicy byłego przejścia granicznego w Jakuszycach. Miejscem docelowym przewozu 8 ton śmieci pochodzących z Czech było województwo mazowieckie. Na naczepie znajdowały się odpady w postaci plastikowych butelek typu PET. Kierowca nie okazał stosownych dokumentów i pozwoleń na transport, dlatego funkcjonariusze KAS zwrócili się z wnioskiem do WIOŚ o wydanie opinii. Sprawa jest w toku.
Co grozi za międzynarodowy nielegalny transport śmieci?
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu przypomina, że na mocy ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nakłada:
- na odbiorcę odpadów przywiezionych nielegalnie bez dokonania zgłoszenia, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości od 50.000 do 300.000 zł;
- na wysyłającego odpady bez dokonania zgłoszenia, jeżeli takie zgłoszenie jest wymagane zgodnie z art. 3 rozporządzenia nr 1013/2006, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości od 50.000 do 300.000 zł;
- a wysyłającego odpady, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości od 50.000 do 300.000 zł, jeżeli ten, choćby nieumyślnie, dokonał wysyłki odpadów:
- bez zgody zainteresowanych właściwych organów;
- gdy zgoda zainteresowanych właściwych organów została uzyskana w wyniku fałszerstwa, wprowadzenia w błąd lub oszustwa;
- w sposób, który nie jest zgodny ze sposobem określonym w dokumencie zgłoszenia transgranicznego przesyłania (przemieszczania) odpadów, o którym mowa w załączniku IA do rozporządzenia nr 1013/2006, lub w dokumencie przesyłania dotyczącym transgranicznego przesyłania (przemieszczania) odpadów, o którym mowa w załączniku IB do rozporządzenia nr 1013/2006;
- na odbiorcę odpadów sprowadzonych nielegalnie, który nie zastosował się do postanowienia, o którym mowa w art. 27 ust. 4 (zobowiązanie odbiorcy odpadów sprowadzonych nielegalnie do określonego sposobu postępowania z tymi odpadami, do czasu zakończenia procedur określonych w art. 24 rozporządzenia nr 1013/2006 lub do czasu wydania decyzji, o której mowa w art. 26), w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości od 25.000 do 150.000 zł.
Oprócz administracyjnych kar pieniężnych oraz grzywien za wykroczenia, za nielegalne przemieszczanie odpadów może również grozić odpowiedzialność karna przewidziana w art. 183 § 4 i 5 Kodeksu karnego.