NaStyku.pl

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Görlitz. Na jakie atrakcje możemy liczyć tym razem?

Wkrótce rozpocznie się najpiękniejszy zimowy czas w roku. Na Starym Mieście w Görlitz zagości świąteczna atmosfera, wszędzie roznosić się będą zapachy pysznego jedzenia i grzanego wina. Ze sceny popłyną atmosferyczne dźwięki.
Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Görlitz / fot.: Kulturservice Görlitz, Axel Lange, Nikolai Schmidt
Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Görlitz / fot.: Kulturservice Görlitz, Axel Lange, Nikolai Schmidt

Krótko mówiąc, Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy jest tuż za rogiem. O nadchodzących atrakcjach Kulturservice Görlitz opowiedziało 14 listopada podczas konferencji prasowej w Galerii Brüderstrasse.   

Oficjalne otwarcie jarmarku

Gwiazdka i nadburmistrz Görlitz, Oktavian Ursu otworzą jarmark w piątek, 6 grudnia o godz. 17:00. Kilka minut później ruszy świąteczny pochód spod schodów ratuszowych do sceny na Dolnym Rynku (Untermarkt), gdzie na zakończenie, tradycyjnie krojony i rozdawany będzie ponad dwumetrowy bożonarodzeniowy keks.

Romantyczne lodowisko

Na Górnym Rynku, po niemieckiej stronie Europa-Miasta Görlitz/Zgorzelec już wkrótce stanie lodowisko, które czynne będzie od 22 listopada 2019 r. do 5 stycznia 2020 r. Jazda na łyżwach pod gołym niebem w otoczeniu odrestaurowanych, pięknych kamienic, jest atrakcją także podczas Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. W stojącej obok drewnianej chacie można się ogrzać przy kubku grzanego wina.

Otwarcie lodowiska zaplanowane jest na piątek 22 listopada na godz. 17:00. Tego dnia jako szczególny punkt programu odbędzie się pokaz tańca na łyżwach. W każdy czwartek od godz. 18:00 do godz. 20:00 odbywać się będzie dyskoteka na lodzie. 

Uwaga: w niedzielę 24 listopada 2019 roku lodowisko nieczynne.

Przytulna atmosfera i przesłanie Bożego Narodzenia

Podczas świątecznego jarmarku w Görlitz obecne jest przesłanie bożonarodzeniowe: na scenie śpiewane są kolędy, jest bożonarodzeniowa szopka, a na rynku odbywają się nabożeństwa. Niesienie pomocy i dobro dla drugiego człowieka w praktyce obecne jest podczas dobroczynnej akcji: „17 dni, 17 potraw, o godz. 17”. Charytatywny projekt z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest to wspólne przesięwzięcie Kulturservice - organizatorów jarmarku i stowarzyszenia Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec. Codziennie inny zespół (od 6 do 22 grudnia) przygotowuje potrawę, sprzedaje ją za datki, a uzyskaną kwotę przekazuje na wybrany przez siebie cel charytatywny.  

I tak choćby w ubiegłym roku ponad 220 euro trafiło do Stowarzyszenia Ostoja przy Domu Pomocy Społecznej Ostoja w Zgorzelcu. Placówka chce kupić sprzęt nagłaśniający: odtwarzacz CD, głośniki, mikrofoty, który będzie służył m.in. podczas terapii zajęciowej dla podopiecznych domu.  

Jarmark i handel

Kupcy i rzemieślnicy na jarmarku prezentują swoje towary z Polski, Saksonii i Czech. Odwiedzający mogą z powodzeniem kupić oryginalne prezenty. Ceramika artystyczna, świeczki, zabawki drewniane, wyroby z wełny, ekologiczna żywność, miód, świąteczne dekoracje – to tylko niektóre produkty z bogatej oferty handlowej i gastronomicznej. W sumie na Starym Mieście stanie 100 stoisk. Na wielu z nich oferowane będzie jedzenie np. klasyczny "Bratwurst", czyli kiełbaska z rusztu, stek, warzywa z patelni czy węgierskiego langosza. Wszystko to w nastrojowej, świątecznej oprawie muzycznej, za sprawą koncertów na scenie.   

Z myślą o dzieciach  

Na jarmarku jest sporo atrakcji dla dzieci: karuzela, kolejka, zwierzyniec, wata cukrowa, prażone migdały, można też posłuchać bajek w ogrzewanym namiocie czy ozdobić pierniki. W programie na scenie zadbaliśmy o punkty dla najmłodszych. Są to m.in.: teatr lalek i występy cyrkowe. W tym roku mamy nową „Gwiazdkę”. Została nią 18-letnia Vanessa Sophie Fobe, która studiuje w Dreźnie na kierunku nauczyciel zawodu.

Vanessa Fobe została Gwiazdką jarmarku w 2019 roku.

Vanessa Fobe została Gwiazdką jarmarku w 2019 roku

Gwiazdka codziennie między godz. 16:00 a godz. 17:00 opowiada dzieciom świąteczne historie i rozdaje słodycze.

O tym, że na jarmarku panuje wyjątkowa atmosfera, świadczy zdobycie przez jarmark w Görlitz w 2016 roku 1. miejsca, w konkursie rozgłośni MDR Radio Sachsen, jako najbardziej przyjazny rodzinom z dziećmi jarmark w Saksonii.

Piękna choinka na Dolnym Rynku

O tym, że bożonarodzeniowy jarmark zbliża się wielkimi krokami świadczy ustawienie pięknej choinki na Dolnym Rynku. To zaplanowane jest już na najbliższy poniedziałek, 18 listopada.

Więcej informacji o Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym w Görlitz znajduje się na naszej stronie internetowej pod adresem: www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de

Informacje w języku polskim:

https://www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku/jarmark/

https://www.facebook.com/slaski.jarmarkbozonarodzeniowy.goerlitz/

 

Sponsorzy jarmarku: Sparkasse Oberlausitz Niederschlesien, KOMMWOHNEN Service GmbH

Sponsorzy lodowiska: SKAN, Stadtwerke Görlitz AG, KOMMWOHNEN Service GmbH, Modehaus am Postplatz

 

 

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Görlitz

od 06.12.2019 do 22.12.2019  

poniedziałek - czwartek w godz. 14:00-20:00

piątek w godz. 14:00-21:00

sobota w godz. 11:00-21:00

niedziela w godz. 11:00-20:00

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Straż Graniczna / fot. NOSG

Przez granicę wbrew przepisom

Na granicy
wtorek, 30 czerwca 2020, 12:50
W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Gruzji oraz obywatela Rosji i Tanzanii. Pięcioro z nich otrzymało już decyzje, na podstawie których wyjadą z naszego kraju.
Dzień Sąsiadów

Dzień Sąsiadów

Na granicy
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:00
Pod hasłem przewodnim „Dzień Sąsiadów” w piątek, 26 czerwca, w Görlitz radio MDR poprowadziło dzień tematyczny.

Zobacz również