NaStyku.pl

„See the people, not the rules“ – zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży Worcation 2022

W piątek 12.08.2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia międzynarodowej wymiany młodzieży Worcation połączona z upamiętnieniem ofiar II wojny światowej. Na dwa tygodnie, od 30.07. do 13.08, do Europamiasta przyjechali młodzi ludzie z Europy.
fot. Jakub Purej
fot. Jakub Purej

Młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Włoch oraz Ukrainy wzięli udział w dwutygodniowych warsztatach Worcation 2022. 

Była to już 15. edycja projektu organizowanego przez stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen. Temat przewodni tegorocznego Worcation skupiał się na historii byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A oraz na prawach człowieka.

Podczas uroczystości z okazji zakończenia projektu uczestniczki i uczestnicy przedstawili efekty swojej pracy, a także opowiedzieli o doświadczeniach zebranych w trakcie tego dwutygodniowego spotkania. Podczas warsztatów teatralnych i muzycznych młodzież w artystyczny sposób mogła zapoznać się z tematyką praw człowieka. Uczestniczki i uczestniczki w trakcie warsztatów podejmowali również aktualne problemy społeczne, a z pomocą metody „Teatru uciśnionych” starali się odnaleźć współczesne analogie do realiów życia jeńców więzionych w Stalagu VIII A. Szczególne wrażenie na obecnych wywarła ostatnia scena spektaklu, w której młodzież zajęła jednoznaczne stanowisko w sprawie napaści Rosji na Ukrainę i toczącej się wojny. Wzruszającym zwieńczeniem tej wymownej sceny było wspólne zaśpiewanie przez uczestniczki i uczestników znanego ukraińskiego utworu.

Trzecia, historyczna grupa warsztatowa odsłoniła pozostałości po jednym z baraków, a mianowicie dwa wejścia do baraku, toalety nocne, fragmenty koryt do mycia oraz piece kaflowe. Pozwoliło to na pokazanie rzeczywistej wielkości baraku w na co dzień porośniętym lasem terenie. We wspomnianym baraku umieszczeni byli jeńcy Armii Czerwonej, których wraz z jeńcami włoskimi traktowano w obozie najgorzej. Efekty warsztatów historycznych przyczynią się w przyszłości do rozwoju oferty edukacyjnej Miejsca Pamięci Stalag VIII A, a więcej informacji na temat odsłoniętego baraku można usłyszeć w nowym przewodniku multimedialnym po Miejscu Pamięci.

Przez dwa tygodnie trwania projektu młodzi Europejczycy mogli liczyć również na wiele atrakcji: podczas gry miejskiej poznali Europamiasto Zgorzelec-Görlitz, spędzili dzień nad jeziorem Berzdorf, uczestniczyli w wycieczce do Drezna oraz mieli okazję zintegrować się podczas wieczornych grillów. Ten wspólne spędzony czas sprawił, że pożegnanie było pełne łez, jednak uczestniczki i uczestnicy obiecali sobie, że za rok również spotkają się w Zgorzelcu-Görlitz.

Projekt Worcation 2022 został dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz w ramach programu federalnego "Żywa demokracja”.

Serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi – Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura oraz sponsorom: Gminie Zgorzelec oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu.

Patronat nad projektem objęli Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Miasta Görlitz Octavian Ursu.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również