NaStyku.pl

Rozmowy o Europa-Mieście

Interdyscyplinarne Centrum Ekologicznej Rewitalizacji Miast z siedzibą w Görlitz organizuje cykl spotkań poświęcony urbanistycznym aspektom życia i mieszkania w Görlitz i w Zgorzelcu jako Europa-Mieście.
Cykl ten jest pomyślany jako  forum dyskusyjne na temat rewitalizacji i rozwoju Zgorzelca i Görlitz.
Cykl ten jest pomyślany jako forum dyskusyjne na temat rewitalizacji i rozwoju Zgorzelca i Görlitz.

Pierwsze spotkanie poświęcone było Europa-Miastu jako miejscu mieszkania. We wtorek, 10 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 odbędzie się kolejne spotkanie, którego tematem jest ochrona zabytków widziana jako rozwój miasta. Ochrona zabytków w Görlitz jest ściśle związana z kwestiami rozwoju miasta. Liczba i stan zabytków tworzą charakter miasta wraz z jego specyficzną jakością życia i ponadregionalnym wizerunkiem niezwykle atrakcyjnego miejsca. Objęte ochroną konserwatorską budynki są istotnym elementem rozwoju miasta i muszą spełniać wymogi rozwoju dla przyszłości, w obszarze rewitalizacji, klimatu miasta lub efektywności energetycznej.

Charakterystyczne dla Görlitz są ponadto liczne inicjatywy społeczne i prywatne zaangażowanie w zakresie konserwacji zabytków. Urząd miasta chce podjąć, ustrukturyzować i utrwalić debatę, której biegunami są rozwój miasta i ochrona zabytków. Wynikają z tego wiodące pytania tej rozmowy:

  • Jakie tematy ochrony zabytków są obecnie i długofalowo priorytetowe dla przyszłościowego rozwoju miasta?
  • Jak forma komunikacji jest właściwa dla utrzymania ciągłości debaty na ten temat?
  • Jaką rolę odgrywają kwestie ochrony zabytków i kultury architektonicznej dla rozwoju urbanistycznego w Zgorzelcu? Na ile zabytkowe zasoby podlegające ochronie konserwatorskiej stanowią cechę tożsamości wspólnego Europamiasta Zgorzelec/Görlitz?

Interdyscyplinarne Centrum Ekologicznej Rewitalizacji Miast - IZS organizuje tę rozmowę Europamiasta wspólnie z Urzędem Miasta Görlitz. Wprowadzeniem do dyskusji będą wystąpienia dr. Michaela Wielera (Zastępcy Nadburmistrza Görlitz ds. kultury, budownictwa i urbanistyki, porządku i bezpieczeństwa), Wielanda Menzela (Dyrektora Działu Ochrony Zabytków Miasta Görlitz), a także przedstawicieli Urzędu Miasta Zgorzelec oraz Hagena Aye i Rayka Griegera.

Tym razem miejscem spotkania jest Młodzieżowe Schronisko przy Peterstraβe 15 w Görlitz (obok Dolnego Rynku). Wstęp wolny.

Program

17:00 - Powitanie

prof. dr Robert Knippschild (IZS)
dr Michael Wieler (Zastępca Nadburmistrza Görlitz ds. kultury, budownictwa i urbanistyki, porządku i bezpieczeństwa)

17:10 - Perspektywa konserwatora zabytków

Wieland Menzel (Dyrektor Działu Ochrony Zabytków Miasta Görlitz)

17:25 - Perspektywa aktywnych podmiotów

stanowiska:
Frank-Ernest Nitzsche (Architekt niezależny, Ortskurator Deutsche Stiftung Denkmalschutz, Cztonek ICOMOS)
Rayk Grieger (Restazrator dyplomoway, honorowy kenserwaler zabytków miasta Görlitz)

17:40 - Aspekt transgraniczny

Rafał Gronicz (Burmistrz Zgorzelca)

17:50 - Dyskusja otwarta

18:20 - Słowo końcowe

prof. dr Robert Knippschild (IZS)
dr Michael Wieler (Zastępca Nadburmistrza Görlitz ds. kultury, budownictwa i urbanistyki, porządku)

18:30 - Zakończenie

Kolejne planowane tematy

  • Bioróżnorodność w rewitalizacji miast - potencjały dla Europamiasta Görlitz/Zgorzelec
  • Laboratoria rzeczywiste transformacji miejskiej

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski oraz niemiecki. Nadal można zgłaszać udział pod adresem izs-goerlitz@ioer.de.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

25. Międzynarodowy Dzień Inwalidy 2019 w Zgorzelcu - zdjęcie nr 42

Naukowcy z całego świata spotkali się w Zgorzelcu

Na granicy
poniedziałek, 01 kwietnia 2019, 10:09
74 naukowców z 15 państw świata już po raz 25. spotkało się w Zgorzelcu na poświęconej zagadnieniom fizjoterapii konferencji naukowej, towarzyszącej jubileuszowym obchodom Międzynarodowego Dnia Inwalidy.

Zobacz również