NaStyku.pl

Rowerem wokół Zgorzelca i Görlitz

Dwustronnicowy artykuł, wystawa na Świdnickiej we Wrocławiu, reportaż multimedialny i drukowany dodatek do piątkowego wydania Gazety Wyborczej. Miasto i gmina Zgorzelec razem z Görlitz zaprosili Dolnoślązaków na rowery.
Rowerem wokół Zgorzelca i Görlitz
Rowerem wokół Zgorzelca i Görlitz

Artykuł promujący trasę Zgorzelec-Radomierzyce-jezioro Berzdorf-Starówka Görlitz-Zgorzelec, który ukazał się w czerwcowym wydaniu dodatku "Co jest Grane" Gazety Wyborczej, był pierwszym elementem Rowerownika Dolnośląskiego. Wakacyjny projekt Gazety Wyborczej, nawiązujący formułą do wydawanych od kilku lat, popularnych spacerowników, to zaproszenie do poznawania Dolnego Śląska podczas aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. W piątek, 20 lipca, czytelnicy gazety znaleźli wewnątrz numeru drukowany dodatek "Trasy rowerowe na Dolnym Śląsku" zawierający opisy miejsc polecanych na wyprawy rowerowe, a wśród nich propozycję trasy prowadzącej ścieżkami dwóch zgorzeleckich gmin i Görlitz. W ramach kampanii promującej rowerowe atrakcje regionu, w internetowym serwisie wrocławskiego wydania gazety, redakcja uruchomiła także reportaż multimedialny "Rowerem po Dolnym Śląsku", a od 23 lipca polecane trasy prezentuje również w formie wystawy plenerowej przy ul. Świdnickiej, niedaleko wrocławskiego rynku.

W czerwcu dobiegła końca budowa kolejnych 6 km nowoczesnych dróg dla rowerów. Inwestycja powstała w ramach projektu "Rowerem przez Zgorzelec – ograniczenie indywidualnego ruchu zmotoryzowanego poprzez budowę dróg dla rowerów”. Na jego realizację miasto otrzymało ponad 2 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Kampania wrocławskiej redakcji Gazety Wyborczej, promująca dolnośląskie trasy rowerowe, zbiegła się w czasie z zakończeniem realizacji wartego przeszło 2,4 mln zł projektu "Rowerem przez Zgorzelec – ograniczenie indywidualnego ruchu zmotoryzowanego poprzez budowę dróg dla rowerów”, dofinansowanego kwotą 2 mln zł pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. W jego ramach miasto wybudowało kolejnych 6 km dróg rowerowych, pieszych i pieszo-rowerowych, które łączą się ze ścieżkami wybudowanymi ze wsparciem funduszy zewnętrznych w poprzednich latach. Projekt przede wszystkim służy zmniejszeniu negatywnych skutków indywidualnego transportu samochodowego w mieście, ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, poprawie jakości powietrza, obniżeniu poziomu hałasu i poprawie bezpieczeństwa. Pośrednio jednak popularyzuje aktywny styl życia i zachęca do rekreacji na dwóch kółkach, zwłaszcza że dzięki połączeniu miejskich dróg dla rowerów ze ścieżkami, które w ramach projektu "Przygoda z Nysą" wybudowała gmina wiejska, trasa wzdłuż polskiego brzegu Nysy Łużyckiej bardzo zyskała na atrakcyjności. Ścieżki miejskie i gminne, które "spotkały się" na wysokości Stalagu VIII a tworzą teraz długi, wygodny i bezpieczny szlak, którym można dojechać od północnej granicy Zgorzelca aż do Radomierzyc, a stąd nad jezioro Berzdorf. Przy okazji zakończenia projektu burmistrz Rafał Gronicz wspomniał, że po długich staraniach udało się uzyskać wstępną zgodę GDDKiA, która zarządza odcinkiem terenu pod autostradą, na połączenie miejskich i gminnych dróg rowerowych także w północnej części miasta i w niedalekiej przyszłości miasto i gmina postara się wybudować brakujący łącznik, co wydłuży trasę o kolejne kilometry, tym razem na północ.

Całą nową trasę miejską można podzielić na trzy odcinki:

I – obejmujący obszar Parku Ujazdowskiego, gdzie ze względu na charakter parkowo-krajobrazowy ingerencja w terenie była minimalna. Powstały tam malownicze ścieżki gruntowe i szutrowe, miejscami zabezpieczone barierami chroniącymi przed osunięciem się po skarpie; II – obejmujący część miejską, a dokładnie ulice: Francuską, E. Orzeszkowej, Aleja Ujazdowska (do ostatnich zabudowań), o nawierzchni bitumicznej i III – obejmujący ulicę Polana Brzozowa i równoległy do trasy bogatyńskiej łącznik ze Stalagiem VIII A, o nawierzchni bitumicznej.

Reportaż multimedialny: wroclaw.wyborcza.pl/multimedia/rowerem-po-dolnym-slasku/strona-glowna

"Trasy rowerowe na Dolnym Śląsku"

Artykuł opublikowany w dodatku cojestgrane24 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Nasze Zoo

Parada garbów

Na granicy
poniedziałek, 15 lipca 2024, 11:34
Wielbłądzie źrebięta na letnich wakacjach w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec.

Zobacz również

fot. Nasze Zoo
Na granicy
wtorek, 02 lipca 2024, 09:11

Otwórz oczy na oczy

Wyjątkowe rallye po Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec od 1 lipca do...