NaStyku.pl

Przez granicę wbrew przepisom

W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Gruzji oraz obywatela Rosji i Tanzanii. Pięcioro z nich otrzymało już decyzje, na podstawie których wyjadą z naszego kraju.
Straż Graniczna / fot. NOSG
Straż Graniczna / fot. NOSG

Funkcjonariusze z placówki Nadodrzańskiego Oddziału prowadzili kontrole legalności pobytu cudzoziemców na terenie trzech województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Ujawnili 12 cudzoziemców, którzy naruszyli polskie przepisy.  

Zatrzymany przez patrol ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie obywatel Rosji, przyjechał do Polski z Niemiec bez paszportu. Za przekroczenie granicy wbrew przepisom ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Z uwagi na to, iż posiadał prawo pobyty na terytorium Niemiec został pouczony przez funkcjonariuszy o obowiązku natychmiastowego powrotu do tego kraju.

Ten sam patrol ujawnił w trakcie kontroli samochodu osobowego obywatela Ukrainy, który przekroczył granicę wbrew przepisom. 28-letni cudzoziemiec posiadał prawo pobytu na terytorium Czech, jednak jadąc do Polski nie zabrał wymaganego u nas paszportu. Za popełnione wykroczenie jakim jest przekroczenie granicy wbrew przepisom cudzoziemiec ukarany został mandatem karnym. Pouczono go również o obowiązku natychmiastowego powrotu do Czech.

Czterech obywateli Ukrainy w wieku 47-57 lat, którzy wykorzystali dopuszczalny okres pobytu na terytorium Państw Schengen ujawnili funkcjonariusze SG z Legnicy. Z uwagi na to, iż Ukraińcy wracali już do swojego kraju zostali pouczeni o przepisach dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce.

Funkcjonariusze z PSG w Poznaniu-Ławicy ujawnili obywatela Tanzanii i obywatelkę Ukrainy, którzy przebywali w Polsce bez ważnej wizy lub innego tytułu pobytowego. W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski ustalono, że 38-letnia Ukrainka do Polski przyjechała dokładnie rok temu i po wykorzystanym dopuszczalnym okresie pobytu w naszym kraju nie wróciła do swojej ojczyzny. Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy zobowiązał cudzoziemkę do wyjazdu z Polski.  Natomiast 24-letni obywatel Tanzanii, jak się okazało, przebywał w Polsce bez ważnej wizy lub innego dokumentu pobytowego. W jego przypadku Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy wszczął postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji na podstawie, której cudzoziemiec będzie musiał opuścić Polskę. Dodatkowo za nielegalny pobyt w Polsce ukarany został mandatem karnym w wysokości 400 złotych.

Również Komendant PSG w Kaliszu wszczął postępowanie administracyjne wobec ujawnionego podczas nielegalnego pobytu w Polsce cudzoziemca. 40-letni obywatel Ukrainy przekroczył granicę rok temu w lipcu. Nie wyjechał z Polski pomimo wykorzystania dopuszczalnego czasu pobytu. Jak ustalono cudzoziemiec od 1 sierpnia ubiegłego roku przebywał w Polsce nielegalnie. Za nielegalny pobyt ukarany został mandatem karnym, otrzymał również decyzję, na podstawie której musi teraz wyjechać z Polski. Ponownie do naszego kraju i innych państw strefy Schengen będzie mógł wjechać po upływie 6 miesięcy.

Z kolei funkcjonariusze z PSG w Jeleniej Górze w trakcie wykonywania czynności służbowych w Świdnicy ujawnili 38-letniego obywatela Ukrainy, którego dane wpisane zostały przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców do wykazy cudzoziemców, których pobyt na terytorium naszego państwa jest niepożądany. Dane cudzoziemca umieszczone zostały w wykazie po skazaniu cudzoziemca prawomocnym wyrokiem sądu za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości. Komendant PSG w Jeleniej Górze z uwagi na to, iż obywatel Ukrainy sam nie wrócił do swojego kraju, wydał wobec niego decyzję na podstawie której musi on teraz wyjechać z Polski w trakcie 15 dni. W decyzji orzeczono również trzyletni zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen.

Ponadto funkcjonariuszom z Placówki SG w Zgorzelcu w ramach readmisji uproszczonej służby niemieckie przekazały dwóch obywateli Gruzji. Cudzoziemcy w wieku 25 i 32 lat dzień wcześniej przekroczyli granicę do Niemiec wbrew przepisom. Po przekroczeniu granicy zostali zatrzymani przez niemiecką Policję. Cudzoziemcy w Polsce złożyli wnioski do Wojewody Wielkopolskiego o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę. W trakcie rozpatrywania ich wniosków postanowili udać się do Niemiec. Po przekazaniu ich przez niemieckie służby Komendant PSG w Zgorzelcu wydał oby Gruzinom decyzje nakazujące im wyjechać z Polski i orzekł o 6 miesięcznym zakazie ponownego wjazdu do Polski i innych państwa strefy Schengen.  

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Dzień Sąsiadów

Dzień Sąsiadów

Na granicy
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:00
Pod hasłem przewodnim „Dzień Sąsiadów” w piątek, 26 czerwca, w Görlitz radio MDR poprowadziło dzień tematyczny.
Pociąg Kolei Dolnośląskich / fot. Koleje Dolnośląskie

„Pociąg do Kultury” wraca na tory

Na granicy
środa, 24 czerwca 2020, 10:33
W ostatni weekend czerwca, na tory wraca popularne połączenie, umożliwiające bezpośredni dojazd z Wrocławia do Berlina. W związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa, liczba sprzedawanych biletów będzie jednak ograniczona.

Zobacz również