NaStyku.pl

Przemytnicy migrantów zatrzymani w Zgorzelcu

Funkcjonariusze SG ze Zgorzelca zatrzymali sześciu obywateli Syrii, którzy zamierzali nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę.
fot. NOSG
fot. NOSG

Zgorzeleccy funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali na jednej ze stacji paliw przy autostradzie A4 osobową toyotę na polskich tablicach rejestracyjnych. Pojazdem kierował 31-letni obywatel Gruzji, który wraz ze swoim 33-letnim kolegą, także pochodzącym z Gruzji, przewozili przez Polskę do Niemiec trzech nielegalnych migrantów z Syrii. Kontrola legalności pobytu cudzoziemców potwierdziła, że pochodzą z Syrii, ale nie posiadają dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. Z uwagi na nielegalny pobyt w naszym kraju, Syryjczyków zatrzymano oraz wszczęto postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia naszego kraju, wszyscy zostali objęci dozorem Straży Granicznej. Z kolei obywatele Gruzji zostali zatrzymani za udzielenie pomocy Syryjczykom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Gruzini usłyszeli zarzuty i złożyli obszerne wyjaśnienia. Dodatkowo wobec Gruzinów wszczęto postępowania skutkujące ich przymusowym wyjazdem z terytorium Polski. Do czasu zakończenia tego postepowania, decyzją sądu, zostali umieszczeni w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Ponadto wspólny polsko-czeski patrol funkcjonariuszy SG ze Zgorzelca zatrzymał w powiecie zgorzeleckim zarejestrowanego w Polsce osobowego lexusa, którego kierowca - 32-letni Ukrainiec, próbował wywieźć do Niemiec kolejnych trzech Syryjczyków. Obywatele Syrii mieli przy sobie paszporty, ale nie posiadali dokumentów potwierdzających legalność pobytu w Polsce. Całą trójkę zatrzymano za usiłowanie przekroczenia polsko-niemieckiej granicy bez wymaganych dokumentów. Wobec Syryjczyków zostaną wydane decyzje administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydania tych decyzji, wszystkich objęto dozorem Straży Granicznej. Z kolei kierowca osobowego lexusa został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Ukrainiec przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata próby. Ponadto orzeczono przepadek korzyści majątkowej, pochodzącej z przestępstwa w kwocie 700 złotych. Dodatkowo wobec obywatela Ukrainy wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydalenia, zostanie on umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również