NaStyku.pl

Przemyt odpadów z Niemiec do Polski

Udaremniono nielegalny transport odpadów z Niemiec do Polski. Ciężarówkę ze śmieciami zatrzymali funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie wspólnie z pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej.
Naczepa z wymieszanymi odpadami / fot. NOSG
Naczepa z wymieszanymi odpadami / fot. NOSG

W piątek (23.08) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie prowadzili wspólnie z mundurowymi z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) działania ukierunkowane na kontrolę przywozu do Polski odpadów.

W trakcie sprawdzania dokumentów i załadunku wytypowanego do kontroli samochodu ciężarowego funkcjonariusze zakwestionowali przewożony towar. Powodem były rozbieżności w dokumentach, z których wynikało, że do Polski miały wjechać plastikowe opakowania o wadze ponad 29 ton, natomiast na naczepie znajdowało się 29 ton zmielonego plastiku wymieszanego z innymi odadami – wyjaśnia mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Miały one trafić na teren województwa małopolskiego. Były to zmieszane odpady tworzyw sztucznych, drewna, metalu, papieru, a nawet elementy części samochodowych.

Kierowca został ukarany mandatem karnym a zatrzymany ładunek wraz ze środkiem transportu zabezpieczono na wyznaczonym parkingu. Sprawę prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu. Zgodnie z przepisami ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów odbiorcy grozi kara pieniężna od 30 000 zł do nawet 200 000 zł, natomiast zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przewoźnikowi oraz zarządzającemu grozi kara pieniężna w łącznej kwocie 12 500 zł.

Zmieszane śmieci, które miały trafić do Polski / fot. NOSG

Zmieszane śmieci, które miały trafić do Polski / fot. NOSG

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zmodernizowane drogi wojewódzkie w powiecie zgorzeleckim / fot. UMWD

Dwie wojewódzkie drogi wyremontowane

Na granicy
piątek, 13 września 2019, 16:28
Zakończył się projekt modernizacji dwóch dróg wojewódzkich w powiecie zgorzeleckim. Warta w sumie ponad 10 milionów euro inwestycja ma usprawnić ruch graniczny w okolicy.

Zobacz również