NaStyku.pl

Pracownicy przygraniczni podpisują petycję. Chcą otwarcia przejścia granicznego w Porajowie i Sieniawce

Mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego i okolic, pracujący na co dzień na terenie Niemiec lub Czech, są wściekli. Na kontrolę graniczną czekają około 8 godzin. W Internecie powstała petycja, w której chcą otwarcia przejść granicznych w Porajowie i Sieniawce.
Gigantyczne korki na granicy w Jędrzychowicach. Odstać trzeba nawet kilka godzin - zdjęcie nr 29
Gigantyczne korki na granicy w Jędrzychowicach. Odstać trzeba nawet kilka godzin - zdjęcie nr 29

15 marca 2020 r. na 10 dni (z możliwością przedłużenia) granice naszego kraju zostały zamknięte dla cudzoziemców. Polacy wracający do Polski mają odbywać 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są mieszkańcy terenów przygranicznych, a konkretniej pracownicy transgraniczni oraz kierowcy transportu kołowego. W powiecie zgorzeleckim granicę można przekroczyć tylko w dwóch miejscach: ruch samochodowy odbywa się wyłącznie na przejściu granicznym w Jędrzychowicach, natomiast most Jana Pawła II w Zgorzelcu jest otwarty tylko dla pieszych. Osoby, pracujące w Czechach, przekroczą granicę w Jakuszycach – dla mieszkańców naszego powiatu, to spore wyzwanie logistyczne.

Na wszystkich przejściach granicznych tworzą się gigantyczne korki i kolejki. Aby przejść kontrolę sanitarną i odprawę graniczą trzeba odstać co najmniej kilka godzin.

Pracownicy transgraniczni są wściekli. W Internecie powstała petycja, w której Maciej Czyżewski, w imieniu pracowników terenów przygranicznych, zwraca się z prośbą o przywrócenie ruchu granicznego na przejściach Porajów - Hrádek nad Nisou oraz Sieniawka - Zittau. Petycja skierowana jest do władz Straży Granicznej, Wojewody Dolnośląskiego, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Prezesa Rady Ministrów. Obecnie podpis złożyło 160 osób (17.03.20r. godz. 9:15).

Petycja jest dostępna tutaj: https://www.petycjeonline.com/wsparcie_pracownikow_terenow_przygranicznych

Treść petycji pracowników przygranicznych

PETYCJA PRACOWNIKÓW TERENÓW PRZYGRANICZNYCH 

 POLSKO-CZESKO-NIEMIECKICH 

 W ZWIĄZKU  Z EPIDEMIĄ WIRUSA SARS-CoV-2

W sytuacji zagrożenia spowodowanego przez rozprzestrzenianie się zakażeń wirusem SARS CoV-2 Państwo Polskie zdecydowało się na przywrócenie kontroli na niektórych granicach oraz zamknięciem ruchu na pozostałych przejściach granicznych.

W Powiecie zgorzeleckim kilka tysięcy osób pracuje poza granicami Rzeczypospolitej. Znaczna część z nich w ramach drogi do pracy przekracza przejścia pomiędzy Porajowem -Hrádkiem nad Nisou oraz Sieniawką - Zittau. W tym momencie jest to niemożliwe z uwagi na wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Najbliższe otwarte przejście graniczne z Republiką Czeską jest w Jakuszycach, a z Niemcami w Jędrzychowicach. Na przejściach tych tworzą się ogromne korki, które paraliżują transport do pracy. Oprócz nadkładanych kilometrów tracimy też dużo czasu czekając na kontrolę graniczną - jest to nawet 8 godzin. Otwarte jest również przejście piesze Zgorzelec - Goerlitz, jednak tam również tworzą się długie kolejki.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort pracowników terenów przygranicznych w drodze do pracy w imieniu wszystkich pracowników zwracam się z prośbą do władz Straży Granicznej, Wojewody Dolnośląskiego, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Prezesa Rady Ministrów o rozważenie przywrócenia ruchu granicznego na przejściach Porajów - Hrádek nad Nisou oraz Sieniawka - Zittau.

Spowoduje to zmniejszenie kolejek na innych przejściach granicznych, a także zmniejszy prawdopodobieństwo zarażenia w trakcie kontroli (przejście dla pieszych w Zgorzelcu).

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również