Przez ostatnie kilka lat sytuacja na rynku pracy diametralnie się zmieniła. Zjawisko, kiedy mieliśmy nadwyżki osób chętnych do podjęcia zatrudnienia i niedobór ofert, towarzyszyło nam przez ponad dwie dekady. Dzisiaj większym problemem jest pozyskanie oraz utrzymanie wykwalifikowanej kadry. Niestety nie zanosi się na to, aby sytuacja ta miała się w najbliższym czasie ustabilizować. Rosną bowiem oczekiwania pracowników i pogłębia się bezradność pracodawców. Rąk do pracy brakuje niemal w każdej branży, co potwierdziły XXII Polsko-Czesko-Niemieckie Transgraniczne Targi Pracy organizowane corocznie w Zgorzelcu.
Targi zgromadziły blisko 80 wystawców, którzy mieli okazję zaprezentować przeszło tysiąc aktualnych ofert pracy. Wydarzenie to przyciągnęło przede wszystkim młodzież szkolną oraz osoby chcące bezpośrednio nawiązać kontakt z zagranicznymi pracodawcami. Wystawcy z Niemiec, Czech i Polski szukali rąk do pracy głównie w branży budowlanej, produkcyjnej, usługowej, spożywczej, turystycznej, mechanicznej, elektromechanicznej, hotelarskiej, logistycznej oraz IT.
Wiele osób już wcześniej przejrzało dostępne oferty pracy i odwiedziło konkretnych pracodawców. Izabela Tkaczyk szukała pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Zdecydowała się na wyjazd do niemieckiej rodziny, ponieważ za tą samą pracę, którą wykonuje w Polsce, w Niemczech może zarobić co najmniej dwa razy więcej. Przyznała, że podczas targów udało się jej nawiązać kontakt z agencją, dzięki której ma nadzieję rozpocząć wkrótce nową pracę. Natomiast Michał Oleś już od dawna rozważał zatrudnienie po niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej. – Praca blisko granicy to nie tylko pensja w euro, ale także możliwość lepszego życia tutaj, w Zgorzelcu. Żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy rozpocząłem kurs języka niemieckiego. Szukam pracy w zawodzie kierowcy lub elektryka – mówi.
Osoby planujące swoją karierę za granicami naszego kraju mogły także skorzystać z indywidualnych konsultacji z ekspertami rynku pracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP oraz doradcami EURES, którzy przeprowadzili szereg multimedialnych prezentacji na temat lokalnych warunków życia i pracy.