NaStyku.pl

Pomnik pamięci Jakuba Böhme w nowym miejscu

Wielka, otwarta księga, a na niej stare kamasze nawiązują do historycznej postaci Jakuba Böhme, XVII-wiecznego pisarza, filozofa, a także szewca, który mieszkał, pracował i tworzył w Zgorzelcu zmieniła miejsce.
Pomnik pamięci Jakuba Böhme na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelecu
Pomnik pamięci Jakuba Böhme na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelecu

Pomnik powstał w 2011 roku pierwotnie znajdował się na skwerze kwiatowym przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Getta, Warszawskiej i Okrzei, ale podczas rewitalizacji centrum miasta trafił do magazynu.  Instalacja od 8 sierpnia (sobota) została ulokowana na Przedmieściu Nyskim na wysepce tuż obok Mostu Staromiejskiego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem w pobliżu znajdował się drugi dom zgorzeleckiego filozofa.

Poniżej fragment z publikacji W.Beny „Śladami Jakuba Böhme” Auf den Spuren Jakob Böhmes,  Zgorzelec 2012, s.54

„… Jakub Böhme spędził w nim ostatnie 14 lat swego życia. Dom ten sąsiadował z Mostem Staromiejskim stał naprzeciwko Młyna Trójkołowego (obecnej „Piwnicy Staromiejskiej”). 22 czerwca 1610r. mistrz Jakub nabył od Walentego Lange, szwagra swojej teściowej, dom „pomiędzy bramami z tyłu kuźni szpitalnej”. 13 listopada 1610 r.  Böhme przekazał Langemu 200 marek, a przez następne 8 lat spłacał mu 175 marek (ostatnią ratę zapłacił 27 kwietnia 1618 r.). Już we wrześniu 1611 r. przyszedł tu najmłodszy syn szewca – Eilasz. W domu przy moście Jakub Böhme napisał w 1612 r. swe pierwsze dzieło, które otrzymało później łaciński tytuł „Aurora”. W domu tym również umarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół w nocy z 16 na 17 listopada 1624 r. Ostatnie wypowiedziane przez niego słowa brzmiały: „Oto odchodzę do Raju”. Niespełna 5 miesięcy po śmierci mistrza Jakuba jego spadkobiercy dom sprzedali.

Drugi zgorzelecki dom Jakuba Böhme został zburzony w 1905 r. w trakcie budowy nowego Mostu Staromiejskiego. W 1922 r. amerykańscy wielbiciele teozofa, Richard Beale i pani Contryman, ufundowali tablice z napisem „Położenie domu i warsztatu Jakuba Böhme z lat 1610-1624”, którą przymocowano do ściany ówczesnego budynku szkolnego…”

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. NOSG

Zgorzelec: Dziesięciu cudzoziemców zatrzymanych na terenie miasta

Na granicy
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:43
Dziesięciu cudzoziemców po odmowie wjazdu do Niemiec zawróciło do Zgorzelca gdzie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.

Zobacz również