NaStyku.pl

Polsko-niemieckie ćwiczenia na granicy

Funkcjonariusze SG oraz niemieckiej Policji uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach. To element trwającego od listopada 2018 roku projektu wsparcia finansowego Wspólnych Polsko – Niemieckich Placówek ze Środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Polsko-niemieckie ćwiczenia na granicy / fot. NOSG
Polsko-niemieckie ćwiczenia na granicy / fot. NOSG

W ubiegły czwartek 19 listopada odbyło się drugie z trzech zaplanowanych szkoleń zorganizowanych w ramach Projektu ISF „Wsparcie finansowe Polsko-Niemieckich Placówek”. W ćwiczeniach uczestniczyło 6 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 9 funkcjonariuszy BPOL. Ćwiczenia rozpoczęto wspólną odprawą dla wszystkich funkcjonariuszy, którą poprowadzili niemieccy trenerzy policyjni.

Scenariusz ćwiczenia przewidywał otrzymanie informacji o uprowadzeniu dziecka przez jednego z rodziców. Funkcjonariuszom patroli podano markę pojazdu oraz numer rejestracyjny samochodu, który należy zlokalizować i zatrzymać do kontroli. Kierowca pojazdu na widok oznakowanego radiowozu próbował uciec, jeżdżąc ciasnymi uliczkami miasta. Następnie wjechał na teren opuszczonej szkoły i biegnąc z dzieckiem na rękach ukrył się w budynku. 

W trakcie bardzo realistycznych ćwiczeń trenerzy policyjni BPOL oceniali wymianę informacji pomiędzy patrolami, zabezpieczenie budynku przed ucieczką, wzajemne ubezpieczania się funkcjonariuszy, umiejętności językowe, reakcję funkcjonariuszy po odnalezieniu osoby z dzieckiem, jak również wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego.

Ważnym celem takich ćwiczeń jest doskonalenie podejmowanych czynności, umiejętność współpracy, komunikowania, a także podniesienie kompetencji językowych funkcjonariuszy biorących udział w ćwiczeniach .

Dodatkowo zaangażowanie profesjonalnych niemieckich trenerów policyjnych  pozwoliło wskazać zarówno bardzo dobrze wykonane elementy jak i te, które wymagają dalszego doskonalenia.  

Organizowanie wspólnych ćwiczeń polsko-niemieckich patroli jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.  

W przedsięwzięciu, poza ćwiczeniami i seminariami mającymi integrować funkcjonariuszy z obu krajów, wskazano również zwiększenie liczby patroli w strefie granicznej, wzmocnienie efektywności działania służb oraz wiedzy na temat przestępczości i nielegalnej migracji w strefie nadgranicznej.

Projekt jest wart 679 tys. euro. Oprócz aspektu szkoleniowego, z tych środków zakupiono także sześć samochodów patrolowych i sprzęt łączności. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również