W ich imieniu zapraszamy na trochę bardziej uroczyste otwarcie symbolicznego mostu Staromiejskiego w Zgorzelcu.
Wraz z otwarciem granic wraca swoboda poruszania się pomiędzy Zgorzelcem i Görlitz. Lekarze, szkoły, apteki i kontakty z rodzinami, czy przyjaciółmi znowu będą możliwe, choć będą wymagały od nas dostosowania się do obowiązujących w naszych krajach zasad bezpieczeństwa. Od jutra też, na zamkniętym od połowy marca moście Staromiejskim znowu pojawią się ludzie. Nasza symboliczna, popularna kładka pieszo-rowerowa znowu będzie służyła spacerowiczom, turystom, klientom sklepów, restauracji i usług. Most Staromiejski znowu będzie nas łączył. Bo przecież po to są mosty!
Aby to uczcić burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu zapraszają na otwarcie mostu Staromiejskiego!
- Czas: noc z piątku (12.06) na sobotę (13.06.), godzina 00:01,
- miejsce: Przedmieście Nyskie, most.
Most Staromiejski to najpóźniej odbudowany spośród trzech łączących obecnie brzegi Nysy Łużyckiej mostów. To symbol idei ponownego zrastania się podzielonego miasta, po raz pierwszy wyrażonej oficjalnie 5 maja 1998 r., kiedy miasta proklamowały Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz. Rozpoczęta kilka lat później, w 2003 roku odbudowa zniszczonego w maju 1945 r. mostu Staromiejskiego stała się impulsem do zmian na polskim brzegu Nysy, gdzie niedługo po rozpoczęciu budowy kładki ruszyły pierwsze prace związane z rewitalizacją miasta. Przywróciły one dawną urodę, najstarszej, historycznie ukształtowanej części Zgorzelca – Przedmieściu Nyskiemu. Dzisiaj ten reprezentacyjny, turystyczno–rekreacyjny fragment miasta przyciąga gości ciekawą ofertą gastronomiczną, usługową i wydarzeniami kulturalnymi. To piękna wizytówka Zgorzelca i jedno z ulubionych miejsc spotkań, które swoją popularność zawdzięcza właśnie pieszo-rowerowemu mostowi Staromiejskiemu, oddanemu do użytku w październiku 2004r. Jego odbudowa zbliżyła miasta i na nowo połączyła biegnące tamtędy stare, europejskie szlaki: historyczną handlową Via Regię biegnącą z Hiszpanii do Rosji oraz pątnicze: Wielkopolską i Dolnośląską Drogę św. Jakuba, łączące się z europejską siecią Camino de Compostela i Ekumeniczną Drogę Pątniczą (Ӧkumenischer Pilgerweg) prowadzącą do Vacha na granicy Turyngii i Hesji.